Najnowszy film Wernera Herzoga „Lo i stało się. Zaduma nad światem w sieci” zostanie pokazany w piątek na otwarcie wrocławskiej odsłony 13. edycji festiwalu filmowego Millennium Docs Against Gravity. Podczas imprezy widzowie obejrzą 60 filmów dokumentalnych.
Nowy dokument niemieckiego reżysera poświęcony jest internetowi. Herzog rozmawia z pionierami internetu, ofiarami hejtu, naukowcami rozwijającymi sztuczną inteligencję, hakerami czy twórcami gier.
„Wszyscy oni wiedzą, że rozwój sztucznej inteligencji nieodwołalnie wiąże się z dyskusją o granicach moralności i o tym, gdzie właściwie kończy się, a gdzie zaczyna człowiek” - piszą o filmie organizatorzy wrocławskiej edycji festiwalu.
Internetowi i rozwojowi nowych technologii będą również poświęcone inne dokumenty pokazywane podczas festiwalu. To m.in. film „Facebookistan” w reż. Jakoba Gottschau czy film „Dobry Amerykanin” Friedricha Mosera, który opowiada historię William Binneya - pioniera współczesnej informatyki i wieloletniego pracownika amerykańskiej NSA.
Jak poinformował PAP Kuba Żary z biura prasowego wrocławskiej edycji festiwalu, jednym z motywów przewodnich tegorocznej odsłony imprezy będzie kino non fiction – gatunek z pogranicza filmu dokumentalnego i fabularnego.
„Świetny przykład to +Dziwny romans z własnym ego+ w reż. Ester Gould, wyjątkowy portret wrażliwej kobiety autorstwa jej młodszej siostry, w którym bohaterka ani razu nie pojawia się na ekranie” - mówił Żary.
Takim filmem jest również „Szwedzka teoria miłości” Erika Gandiniego. W dokumencie reżyser wskazuje na paradoksy obecne w szwedzkim społeczeństwie, które uchodzi za oazę wolności i równouprawnienia, a jednocześnie przoduje w odsetku osób umiejących w samotności.
We Wrocławiu zostanie również pokazany m.in. film „Człowiek” w reż. Yanna Arthusa, który był filmem zamknięcia festiwalu w Wenecji w 2015 r. „Prosto z innej cenionej imprezy filmowej - festiwalu w Sundance - przyjadą do Polski dwa tytuły przyglądające się życiu w krajach arabskich. To +Sonita+ w reż. Rokhsareh Ghaem Maghami oraz +Kraina Oświeconych+ Pietera-Jana De Pue, obraz ukazujący dziecięce gangi w Afganistanie” - dodał Żary.
W trakcie festiwalu 13 filmów dokumentalnych wystartuje w konkursie na Grand Prix Dolnego Śląska, w którym nagroda wynosi 3 tys. euro.
Festiwal zakończy się 22 maja. Festiwal Millennium Docs Against Gravity odbywa się również w Warszawie, Gdyni i Bydgoszczy.(PAP)
pdo/agz/