W poniedziałek, w 100. rocznicę urodzin Jadwigi Andrzejewskiej, jednej z najpopularniejszych aktorek okresu międzywojennego, w stołecznym kinie Iluzjon będzie można zobaczyć film z 1933 r. „Wyrok życia”, którego projekcję poprzedzi spotkanie z Michałem Pieńkowskim z Filmoteki Narodowej, specjalistą ds. zbioru przedwojennego.
Spotkanie w sali Mała Czarna zakończy trwającą od 11 marca retrospektywę twórczości aktorki, podczas której widzowie mogli obejrzeć filmy „Dziewczęta z Nowolipek”, „Wielka droga”, „Zapomniana melodia” oraz „Moi rodzice rozwodzą się”.
Jadwiga Andrzejewska to jedna z najbardziej utalentowanych aktorek przedwojennego, polskiego kina. Mimo, iż nigdy nie ukończyła żadnej szkoły aktorskiej, od dziecka występowała w teatrze, a następnie w filmie.
W czasie II wojny światowej występowała w Teatrze 2. Korpusu Polskiego, z którym przeszła cały szlak bojowy.
Artystka zagrała w kilkudziesięciu filmach w okresie zarówno przed-, jak i powojennym. Jednakże jej późniejsza twórczość sprowadza się już raczej do mało znaczących ról drugoplanowych i epizodycznych.
Największe triumfy święciła w okresie międzywojennym, kiedy to wystąpiła w m.in. w filmach „Dzieje grzechu”, „Ada! To nie wypada!” czy „Dziewczęta z Nowolipek”
Zmarła 4 października 1977 r. W 1998 r. na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi odsłonięto jej gwiazdę w Alei Gwiazd.
Źródło: Filmoteka Narodowa