Europejska Nagroda Filmowa – najbardziej prestiżowa nagroda kinematografii europejskiej – zostanie wręczona w 2016 r. we Wrocławiu. Ma być to najważniejsze wydarzenie filmowe przygotowane z myślą o objęciu za dwa lata przez Wrocław tytułu Europejskiej Stolicy Kultury.
"W grudniu 2016 r. będziemy mieli we Wrocławiu największe wydarzenie filmowe europejskiej kinematografii" - powiedział we wtorek na konferencji prasowej prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.
Marion Doering, dyrektor Europejskiej Akademii Filmowej, podkreśliła, że Wrocław w 2016 r. będzie nie tylko Europejską Stolicą Kultury, ale również europejską stolicą kina. "Jest niewiele takich ceremonii jak gala Europejskiej Nagrody Filmowej, gdzie w takim stopniu ludzie wyrażają swoje emocje i podkreślają jak ważna jest bycie Europejczykami" - mówiła Doering.
Organizacja tej uroczystości we Wrocławiu to "prestiż, święto i zastrzyk energii dla polskiego świata filmowego" - oceniła we wtorkowym komentarzu dla PAP Agnieszka Holland, która jest przewodniczącą zarządu Europejskiej Akademii Filmowej. "To też promocja Wrocławia. Sporo ludzi ze świata przyjedzie i doceni to miasto" - podkreśliła reżyserka.
Podczas konferencji prasowej Krzysztof Zanussi odczytał list prezydenta Europejskiej Akademii Filmowej Wima Wendersa. Niemiecki reżyser podkreślił w nim, że Europejskie Nagrody Filmowe powstały w 1988 r. w Berlinie, kiedy to miasto objęło tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. "Dokładnie 25 lat temu, 1 kwietnia 1989 r., zebraliśmy się ponownie w Berlinie i założyliśmy Europejską Akademię Filmową. Tak więc dzisiaj, nie tylko ogłaszamy Miasto Wrocław gospodarzem 29. edycji Europejskich Nagród Filmowych, ale jednocześnie obchodzimy 25-lecie naszej Akademii" - napisał Wenders.
Przypomniano również, że pierwszym laureatem Europejskiej Nagrody Filmowej był Krzysztof Kieślowski, który otrzymał to wyróżnienie w 1988 r. za "Krótki film o zabijaniu". "Była to niespodzianka, że polski film jako pierwszy otrzymał tę nagrodę, ale jednocześnie dowiodło to, że stworzyliśmy prawdziwą nagrodę europejską, nieograniczającą się jedynie do państw Europy Zachodniej. Teraz możemy powiedzieć, że nagroda wróci do Polski w 2016 r." - mówił Volker Hassemer, pomysłodawca Europejskiej Nagrody Filmowej.
Galę wręczenia nagrody w 2016 r. mają poprzedzić koncerty kompozytora muzyki filmowej Zbigniewa Preisnera. "W 2016 r. mija 20. rocznica śmierci Krzysztofa Kieślowskiego, a zatem na pewno pojawią się utwory, które pisałem do jego filmów. Myślę również o przygotowaniu ośmiu fragmentów pieśni miłosnych w ośmiu językach. Chcę, aby z Wrocławia wyszedł sygnał, że miłość jest najważniejsza, jeśli jej nie będzie, to wszystko inne będzie nieważne" - mówił kompozytor.
Organizacja tej uroczystości we Wrocławiu to "prestiż, święto i zastrzyk energii dla polskiego świata filmowego" - oceniła we wtorkowym komentarzu dla PAP Agnieszka Holland, która jest przewodniczącą zarządu Europejskiej Akademii Filmowej. "To też promocja Wrocławia. Sporo ludzi ze świata przyjedzie i doceni to miasto" - podkreśliła reżyserka.
"Obecnie kończę miniserię według powieści Iry Levina +Rosemary's Baby+ dla amerykańskiej stacji NBC. Dlatego nie mogę być dziś we Wrocławiu, czego bardzo żałuję" - tłumaczyła Holland.
Europejska Nagroda Filmowa, uważana za odpowiednik amerykańskiego Oscara, przyznawana jest przez członków Europejskiej Akademii Filmowej. Jest wręczana w dziesięciu kategoriach, z których najważniejsza to film roku. W latach 1988-1996 laureaci otrzymywali statuetkę Feliksa. Od 1997 r., co roku, wręczana jest nowa, bezimienna dotąd, statuetka, nazywana po prostu Europejską Nagrodą Filmową; w latach nieparzystych gala odbywa się w Berlinie, gdzie znajduje się siedziba Europejskiej Akademii Filmowej, zaś w latach parzystych w innych miastach europejskich.
W 2006 roku ceremonia wręczenia Europejskich Nagród Filmowych odbyła się w Warszawie - w hali EXPO XXI. W polskiej stolicy gościli wówczas m.in. reżyser Pedro Almodovar oraz aktorzy Penelope Cruz i Mads Mikkelsen.
W ubiegłym, 2013 roku Europejską Nagrodę Filmową przyznano za włoski film "Wielkie piękno" w reżyserii Paolo Sorrentino.(PAP)
pdo/ ls/ mag/ jp/ mlu/ mag/