Nowoczesne kino studyjne powstało w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu. Koszt inwestycji to 1,6 mln zł. Seanse filmowe mają być uzupełnieniem działalności wystawienniczej. Kolekcja „Elektrowni” liczy blisko 5 tys. prac współczesnych artystów.
Kino zostanie oddane do użytku w rok po oficjalnym otwarciu nowej siedziby Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu. Placówka mieści się dawnej miejskiej elektrowni przy ul. Kopernika. Pierwszy seans zaplanowany jest na 9 listopada.
Jak poinformował w środę na konferencji prasowej dyrektor Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” Włodzimierz Pujanek, adaptacja i wyposażenie kina kosztowało 1,6 mln zł. Wyświetlane tutaj filmy będą charakteryzowały się wysoką jakością obrazu i dźwięku. W kinie zastosowano nowoczesny sprzęt i technologie kinowe, jak np. 4K, czyli wysokiej jakości standard rozdzielczości filmów cyfrowych.
Kino liczy 120 miejsc. Wyświetlane będą w nim filmy o wysokich walorach artystycznych. "Planujemy pokazy premierowe, cykle i przeglądy filmowe; najbliższy - poświęcony będzie filmografii francuskiego reżysera, François Truffaut. W kinie będzie też działać Dyskusyjny Klub Filmowy" - podkreślił Leszek Sikora, zajmujący się w "Elektrowni" kinematografią.
W Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu znajduje się kilka sal wystawowych, biblioteka, pracownia multimedialna. Do celów wystawienniczych wykorzystano stary piec o powierzchni ekspozycyjnej ok. 100 metrów kwadratowych, w którym na trzech poziomach urządzono galerię małych form.
Obecnie prezentowana jest wystawa „69% CRUELTY FREE” - Tatiany Czekalskiej i Leszka Golca. Ekspozycja obrazuje pogląd autorów na temat neohumanizmu - nowego podejścia do funkcjonowania człowieka w otaczającym go świecie. Druga prezentowana wystawa dzieł malarskich jest częścią pracy doktorskiej malarza, grafika, rzeźbiarza, Janusza Pali.
Na piątek zaplanowano otwarcie wystawy „Galeria Krzywe Koło (1956-1965). Prace na papierze” . Wystawa w Radomiu obejmuje nieeksponowanych wcześniej 29 dzieł na papierze. Prace w większości załączane były do katalogów wystaw organizowanych przez powstałą w okresie odwilży w 1956 r. galerię Krzywe Koło w Warszawie.
Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” gromadzi dzieła współczesnych artystów, m.in. Edwarda Dwurnika, Tadeusza Brzozowskiego, Jerzego Nowosielskiego, Jana Berdyszaka, Jerzego Beresia. Zbiory liczą blisko 5 tys. prac z dziedzin rysunku i malarstwa, rzeźby, grafiki i fotografii. (PAP)
ilp/ dym/