28.10.2010. Kijów (PAP) - Lwowscy Polacy przygotowują się do Dnia Wszystkich Świętych. Jak co roku na nekropoliach Lwowa w ramach akcji Światełko Pamięci zapłoną znicze, a na Cmentarzu Łyczakowskim odbędzie się modlitwa ekumeniczna. "Światełko Pamięci organizujemy we Lwowie już po raz siódmy. Znicze na tę akcję zbierane są w Polsce, a następnie przywożone tutaj i zapalane na grobach, przeważnie na tych, którymi nikt się nie opiekuje" - powiedziała PAP Beata Kost, mieszkająca we Lwowie Polka.
Prócz Marii Konopnickiej i Gabrieli Zapolskiej, na cmentarzu pochowany jest m.in. matematyk Stefan Banach i malarz Artur Grottger. Wśród grobów zasłużonych Ukraińców znajduje się mogiła pisarza Iwana Franki, śpiewaczki operowej Salomei Kruszelnickiej i kompozytora Stanisława Ludkewycza.
W bezpośrednim sąsiedztwie Cmentarza Łyczakowskiego znajduje się Cmentarz Obrońców Lwowa, znany także jako Cmentarz Orląt.
Spoczywają tam Polacy polegli w walkach z Ukraińcami w latach 1918-1919 i w czasie wojny polsko-bolszewickiej z 1920 r. Pochowanych jest tam blisko 3 tys. żołnierzy, głównie chłopców - stąd nazwa Cmentarz Orląt.
Po II wojnie światowej, z przyzwolenia ówczesnych władz sowieckich, cmentarz został zdewastowany. Prace porządkowe na nekropolii strona polska rozpoczęła w 1989 r. Cmentarz Orląt został otwarty w 2005 r.
Na Cmentarzu Łyczakowskim od trzech lat trwają wspólne, polsko-ukraińskie działania renowacyjne, finansowane z budżetu Polski. W ich ramach konserwatorzy odnowili dotychczas 17 nagrobków.
"Odnawiamy nagrobki ludzi różnych narodowości, nie tylko polskiej. Są to groby wybitnych lwowian, które mają wysoką wartość artystyczną, groby Polaków, Ukraińców, Ormian, Austriaków. Miasto to miało przecież charakter wielokulturowy" - mówił w rozmowie z PAP Jacek Miler, dyrektor Departamentu Dziedzictwa Kulturowego w Ministerstwie Kultury.
Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)
jjk/ kar/