2011-03-24 (PAP) - Dopóki nie pojawi się perspektywa pozyskania 100-procentowego finansowania dla powstania budynku Muzeum Historii Polski, wolę poruszać się w tej materii małymi krokami. Nie zmniejsza to mej determinacji, aby MHP powstało - zapewnił w czwartek minister kultury.
2011-03-24 (PAP) - Dopóki nie pojawi się perspektywa pozyskania 100-procentowego finansowania dla powstania budynku Muzeum Historii Polski, wolę poruszać się w tej materii małymi krokami. Nie zmniejsza to mej determinacji, aby MHP powstało - zapewnił w czwartek minister kultury.
Siedziba Muzeum, zaprojektowana przez pracownię Paczowski ET Fritsch Architectes z Luksemburga, ma powstać nad Trasą Łazienkowską. Konkurs architektoniczny został rozstrzygnięty w 2009 r. Budowa gmachu siedziby MHP ma zostać sfinansowana w 80 proc. ze środków unijnych, resztę ma pokryć budżet państwa.
Jak mówił PAP w środę Bogdan Zdrojewski: "architekt, prof. Bohdan Paczowski zaproponował harmonogram, który zakłada prawie dwuletnie dojście do projektu budowlanego i do pozwolenia na budowę". "To oznacza, że szansa na zbudowanie Muzeum Historii Polski z aktualnego rozdania środków europejskich nie istnieje" - powiedział.
W czwartek w Warszawie minister zapewniał dziennikarzy, że cały czas walczy o to, aby prace nad powstaniem siedziby Muzeum Historii Polski "uzyskały właściwe tempo realizacyjne".
"Projekt jest bardzo ładny, nie budzi wątpliwości moich ani jego recenzentów, ale wymaga pracy" - ocenił w czwartek minister. Zapewnił, że ma bardzo dobry kontakt ze "zwycięzcą konkursu architektonicznego".
"Dopóty dopóki nie mam gwarancji na to, że są na to środki finansowe, nie mogę podpisać umowy, bo mógłbym być oskarżony o niegospodarność" - tłumaczył minister.
Jak dodał - z tego też powodu "wyraził zgodę" na przeprowadzenie konkursu plastyczno-wystawienniczego na stałą ekspozycję Muzeum Historii Polski.
Ogłoszenie konkursu odbędzie sie 11 maja. Zadaniem plastyków, którzy zgłoszą się do konkursu będzie zaprojektowanie wybranych fragmentów ekspozycji. Na podstawie materiału wizualno-narracyjnego, przygotowanego przez MHP, uczestnicy konkursu mają zaprojektować dwie przestrzenie muzealne. Jedna to "Wolna elekcja", a druga "Kultura II RP". W jury konkursu na pewno zasiądą: historyk prof. Wojciech Tygielski (były prorektor UW), historyk sztuki Juliusz Chrościcki, historyk prof. Jerzy Zdrada (UJ) i - prawdopodobnie - znany scenograf Allan Starski.
Muzeum Historii Polski powołano w 2006 roku. Muzeum ma za zadanie stworzyć przekrojową prezentację najważniejszych wątków polskiej historii, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnienia powstania, obrony i kształtowania mechanizmów wolności w Polsce - począwszy od demokracji szlacheckiej aż po Solidarność.
Przyszła siedziba Muzeum Historii Polski ma być budynkiem-mostem, którego konstrukcja złączy brzegi warszawskiej Trasy Łazienkowskiej. Projekt zakłada przykrycie Trasy Łazienkowskiej na odcinku od Muzeum do Placu na Rozdrożu. Gmach będzie miał ok. 20 tysięcy m kw. powierzchni, z czego ok. 9 tys. m kw. będzie przeznaczone na prezentowanie wystaw.
Muzeum Historii Polski prowadzi już aktywną działalność - organizuje wystawy, konferencje, imprezy miejskie np. popularny "Przystanek Niepodległość”, pikniki historyczne oraz plebiscyty. W ostatnim plebiscycie zorganizowanym przez MHP i miesięcznik „Mówią wieki” wybrano Polkę wszech czasów. Została nią Maria Skłodowska-Curie. Na dwukrotną noblistkę oddano ponad 3600 głosów.
Dyrektorem Muzeum Historii Polski jest Robert Kostro.(PAP)
agz/ mlu/ jbr/