Ginące zawody, czyli pracę kowala, garncarza, pszczelarza, wikliniarza i twórców ludowych, zobaczą zwiedzający od niedzieli Muzeum Etnograficzne w Ochli (Lubuskie). To 15. edycja projektu, w którym biorą udział rzemieślnicy z całej Polski.
Dawni rzemieślnicy pokażą, jak wyglądają ich zajęcia w scenerii wiejskich chat, zagród, pól i łąk.
"Swoje wyroby zaprezentują m.in. garncarze i stolarz. Wikliniarz pokaże, jak wyplatać kosze ze słomy i wikliny, a pszczelarze, jak wygląda tradycyjny ul, jak pozyskać miód, a potem wosk. Nie zabraknie także rękodzielników, którzy będą tworzyć hafty, rzeźby, ozdoby ze słomy i papieru, wycinanki oraz malować na szkle" - powiedziała PAP etnograf, pomysłodawczyni imprezy Irena Soppa z Muzeum Etnograficznego w Zielonej Górze z siedzibą Ochli.
Zwiedzający będą mogli prześledzić cykl powstawania różnych wyrobów w gospodarstwie, zapoznać się z techniką wykonywania prac, a także spróbować swoich sił, pracując wspólnie z gospodarzami, gospodyniami i rzemieślnikami.
Prezentowane będą także dawne zajęcia przy domowej zagrodzie: przędzenie włókna, tkanie na krosnach, mielenie na żarnach, tłucznie kaszy w stępach, wyrób masła w kierzynce, wypieki chleba i podpłomyków oraz prace gospodarskie, jak koszenie trawy, cięcie sieczki, rąbanie drewna, naprawa wozu.
Zwiedzający będą mogli prześledzić cykl powstawania różnych wyrobów w gospodarstwie, zapoznać się z techniką wykonywania prac, a także spróbować swoich sił, pracując wspólnie z gospodarzami, gospodyniami i rzemieślnikami.
W trakcie projektu "Ginące zawody" zaplanowano także jarmark, występy kapel ludowych oraz otwarcie wystawy fotograficznej Artura Gintowta "Zawody ...bardzo tradycyjne".
Działania Muzeum Etnograficznego w Ochli nawiązują do sformułowanego w 1994 roku programu rządowego "Ginące zawody". Jego założeniem było uznanie zanikających zawodów za ważny element kultury narodowej oraz objęcie ochroną twórców i rękodzielników, zajmujących się zanikającymi dziedzinami wiejskiej wytwórczości.
Pokazy prac dawnych rzemieślników pod hasłem "Ginące zawody" odbywają się na terenie Muzeum Etnograficznego w Ochli od 1998 roku corocznie na przełomie maja i czerwca.
Tegoroczny projekt zakończy się 2 czerwca. (PAP)
mrd/ ls/