Realizowany przez Stowarzyszenie na rzecz Odnowy Wsi „Odnowica” projekt „Moc pasiaka” przypomina o tradycjach tkackich Bodzentyna (Świętokrzyskie). We wtorek w miasteczku otwarta zostanie plenerowa wystawa wzorów tkackich.
Jak powiedziała PAP kierująca „Odnowicą” Krystyna Nowakowska projekt zaczął się od odkrycia przez historyka Justynę Staszewską w Archiwum Państwowym w Kielcach bogatej dokumentacji na temat spółdzielni tkackiej, która funkcjonowała w Bodzentynie od lat 50. do końca lat 80.
W archiwum znaleziono 200 teczek z precyzyjnymi opisami lub próbkami pasiatych wzorów, a także zdjęcia. Spółdzielnia zatrudniała ok. sto osób, które wytwarzały zapaski, pasiaki, bieżniki, obrusiki i krajki. Tkaniny sprzedawane były w całej Polsce, a nawet za granicą.
Wzory zostaną zaprezentowane na planszach, które staną na ulicy Suchedniowskiej przy bodzentyńskim liceum, aby każdy mógł je zobaczyć. Na wystawie zostaną zaprezentowane archiwalne fotografie z tkalni, a także współczesne fotografie z warsztatów tkackich. Przed świętami wystawa zostanie przeniesiona do leśniczówki w Dąbrowie Dolnej, gdzie mieści się siedziba „Odnowicy”, a w styczniu trafi do Szklanego Domu w Ciekotach.
Głównym celem projektu było stworzenie strony internetowej przybliżającej tradycje świętokrzyskiego tkactwa. Będzie ona gotowa do końca roku pod adresem www.mocpasiaka.milaparila.pl
Nowakowska dodała, że przy okazji realizacji projektu udało się złożyć prawie stuletni warsztat tkacki z dwóch zdekompletowanych warsztatów znalezionych na strychach. Trafił od do leśniczówki, być może w przyszłości posłuży do organizacji warsztatów.
Projekt "Moc pasiaka" został w większości sfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i zrealizowany przy pomocy gminy Bodzentyn oraz Starostwa Powiatowego w Kielcach. (PAP)
agn/ ls/