Przedstawiciele sześciu liczących się w Europie muzeów górniczych podpiszą w czwartek w Zabrzu porozumienie o współpracy. Obejmie ono badania naukowe, działania kulturalne, praktyki zawodowe oraz sfery turystyki, marketingu i komunikacji.
Jak poinformował PAP we wtorek Sławomir Gruszka z zabrzańskiego magistratu, sygnatariuszami porozumienia będą przedstawiciele Le Centre Historique Minier we francuskim Lewarde, Deutsches Bergbau-Museum w Bochum, National Coal Mining Museum for England w Wakefield, Centro Italiano della Cultura del Carbone w miejscowości Carbonia na Sardynii, a także muzeum w dawnej kopalni Le Bois du Cazier w belgijskim Marcinelle oraz zabrzańskiej zabytkowej kopalni Guido.
Zaczątki współpracy europejskich instytucji tej branży sięgają 2004 r. wówczas placówki z Belgii, Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii zaczęły aranżować spotkania zmierzające do utworzenia sieci europejskich muzeów górnictwa.
„Celem powstającej sieci było zebranie źródeł dokumentacyjnych i naukowych w ramach wspólnych badań. Od tego czasu muzea prowadziły współpracę, bazującą na wspólnym udziale w wydarzeniach kulturalnych, takich jak otwarcia wystaw, europejskie konferencje, czy też wyjazdy studyjne zatrudnionych osób” – można przeczytać w preambule zabrzańskiego porozumienia.
W ub. roku swój akces do współpracy zgłosiło włoskie muzeum górnictwa z Sardynii, w tym roku przystąpi do niej natomiast muzeum zabrzańskiej kopalni Guido. Zabrzańskie porozumienie zakłada wzmocnienie kooperacji sześciu współpracujących placówek wokół czterech pól.
W części dotyczącej wymiany badań naukowych i wiedzy porozumienie przewiduje m.in. wzajemne zaproszenia do udziału w programach badawczych, wymianę informacji o przemyśle górniczym oraz wzajemne udostępnianie wyników badań i dokumentów.
Wymiana działań kulturalnych ma polegać m.in. na wspólnym przygotowywaniu wydarzeń (jak wystawy, publikacje czy materiały multimedialne) oraz udostępnianiu i prezentowaniu wydarzeń przygotowywanych samodzielnie przez partnerów.
Wymiana praktyk zawodowych ma dotyczyć np. wypracowanych przez partnerów metod przyjmowania zwiedzających, sprzedaży biletów, pośrednictwa w kulturze, komunikacji, praktyki dokumentacyjnej czy konserwacji zbiorów. Poza poprawą jakości zarządzania ma to służyć m.in. obniżaniu kosztów.
Współpraca w ramach turystyki, marketingu i komunikacji ma natomiast prowadzić do zwiększenia roli muzeów górnictwa na rynku turystycznym oraz poprawy postrzegania tych placówek w Europie i na świecie.
Podpisanie porozumienia będzie jednym z punktów organizowanej w czwartek i piątek w Zabrzu IX Międzynarodowej Konferencji „Innowacyjność w zarządzaniu obiektami dziedzictwa przemysłowego dla turystyki”.
W kolejnych dniach – w piątek i w sobotę – w Zabrzu odbędą się też IV Międzynarodowe Targi Turystyki Dziedzictwa Przemysłowego i Turystyki Podziemnej. Wśród prawie 70 wystawców pojawią się wystawcy krajowi (m.in. Muzeum Papiernictwa z Dusznik Zdroju, Kopalnia Soli Wieliczka, Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego) i zagraniczni (np. urząd marszałkowski słowackiego Regionu Żylina, gruziński Region Batumi czy zabytkowa kopalnia węgla kamiennego we francuskim Saint-Etienne).
Od trzech lat podczas zabrzańskich targów organizowane są gry miejskie. W tym roku, w sobotę, gra odbędzie się w konwencji „scavenger hunt” oznaczającej wypełnianie w ograniczonym czasie jak największej liczby najlepiej punktowanych zdań. Główną nagrodą będzie lot balonem dla czterech osób. Inną imprezą towarzyszącą targom będzie sobotni VI Bieg Rodzinny o Puchar Prezydenta Zabrza. (PAP)
mtb/ mlu/ jbr/