Artyści biorący udział w XX Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Dawnej "Pieśń Naszych Korzeni" w Jarosławiu wystąpią w piątek wieczorem na specjalnym "Koncercie Przyjaciół". Rzeczniczka festiwalu Marzena Mikosz podkreśliła, że „Koncert Przyjaciół” ma być niespodzianką. Organizatorzy nie wyjawiają szczegółów programu ani składu osobowego grupy artystów, którzy wezmą udział w koncercie. Wiadomo jedynie, że będą to muzycy z każdej formacji, uczestniczącej w tegorocznej imprezie.
Mikosz wyjawiła, że koncert będzie przypominał nieco jam session. „Jak to zwykle bywa ktoś nada nutę przewodnią, ton, a poszczególni artyści będą się dołączać i improwizować” - tłumaczyła Mikosz.
Koncert odbędzie się w kościele św. Mikołaja w Jarosławiu zaraz po wieczornej prezentacji staropolskich pieśni z XVI stulecia przez Adama Struga i zespół Dancerye.
Będą to głównie pieśni nabożne, czyli wykonywane podczas obrzędów religijnych, a także utwory o charakterze dydaktycznym i moralizatorsko-obyczajowym. Wśród tekstów w języku polskim znajdą się utwory wybitnych poetów, m.in. Kochanowskiego i Reja, a także Andrzeja Trzecieskiego, Jakuba Lubelczyka, Szymona Zecjusza, Stanisława Grochowskiego. Będą też przekłady i parafrazy tekstów obcych, zwłaszcza psalmów.
Wśród kompozytorów znalazł się Wacław z Szamotuł, Cyprian Bazylik, Mikołaj Gomółka, Krzysztof Klabon, Diomedes Cato i Jan Brant. Wiele utworów jest też anonimowych.
W festiwalu, który rozpoczął się w minioną niedzielę, bierz udział łącznie kilkudziesięciu artystów z kilku krajów.
Dotychczas festiwalowa publiczność wysłuchała programu z XVIII-wieczną muzyką poświęconego muzycznym epitafiom w wykonaniu laureata nagrody Grammy - Jordiego Savalla z Hiszpanii, projektu muzyczno-teatralnego "Ore plangamo de lu Siniore" będącego najstarszą włoską pasją ludową, pieśni skomponowanych na dworze Karola Wielkiego i „Panichidę” czyli bizantyjskie nabożeństwo za dusze zmarłych.
W programie festiwalu znajdą się jeszcze pieśni jednego z największych kompozytorów elżbietańskiej Anglii Johna Dowlanda, koncert finałowy, w którym zabrzmi oratorium "Mesjasz" Georga Friedricha Haendla oraz zamykająca imprezę niedzielna poranna msza święta w rycie gregoriańskim.
Festiwalowe koncerty tradycyjnie odbywają się przeważnie w jarosławskich świątyniach, głównie obrządku łacińskiego, ale także w cerkwi.
W ramach festiwalu odbywają się także - będące stałym punktem imprezy - warsztaty chóru festiwalowego, jutrznie i nieszpory gregoriańskie i ormiańskie, seminaria, warsztaty: chorału gregoriańskiego, tańców krajów Grupy Wyszehradzkiej, religijnych śpiewów ormiańskich, oraz wieczorno-nocne taneczne biesiady. W klubie festiwalowym grają zespoły m.in. z Ukrainy, Polski, Węgier i Słowacji.
Jarosławski Festiwal Muzyki Dawnej odbywa się od 1993 roku, zawsze w ostatni pełny tydzień sierpnia. Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie "Muzyka Dawna", które powstało w Jarosławiu w 1995 roku. Tworzą je przede wszystkim uczniowie szkół średnich i studenci. Stowarzyszenie koncentruje się na prowadzeniu całorocznych warsztatów muzyki dawnej, kursów i koncertów oraz na organizowaniu corocznego festiwalu. (PAP)
api/ hes/