100 akwareli z 1590 r., będących pamiątką z podróży gdańszczanina Bartholomaeusa Schachmana do imperium osmańskiego, zaprezentuje w połowie lipca Muzeum Narodowe w Gdańsku. Ekspozycja jest efektem współpracy z Qatar Authority Museums w Al-Dausze.
Album "Akwarele kostiumowe - album orientalny Bartella Schachmana, 1590" został zakupiony przez emira Kataru Sheikha Hamada abin Khalifa Al Thaniego dwa lata temu w londyńskim Domu Aukcyjnym Sotheby.
Rzeczniczka Muzeum Narodowego w Gdańsku, Małgorzata Posadzka, poinformowała, że dzieło w formie luźnych kart zostało poddane starannej konserwacji i trafiło do zbiorów Orientalist Museum Doha, należącego do Qatar Museums Authority (QMA) w Al-Dausze, którym kieruje córka emira Kataru.
Bartholomaeus Schachman (1559-1614) odbył po studiach wraz bratem pielgrzymkę do Ziemi Świętej. Pamiątką po tej dwuletniej wyprawie były ilustracje, na których można zobaczyć m.in. sułtana i jego dwór, charakterystyczne dla imperium osmańskiego postaci oraz ich zwyczaje.
Kuratorka wystawy Magda Mielnik powiedziała w środę PAP, że Bartholomaeus Schachman (1559-1614) odbył po studiach wraz bratem pielgrzymkę do Ziemi Świętej. Pamiątką po tej dwuletniej wyprawie były ilustracje, na których można zobaczyć m.in. sułtana i jego dwór, charakterystyczne dla imperium osmańskiego postaci oraz ich zwyczaje.
"Ze względu na liczne podróże, które Schachman odbył, gdańszczanie nadali mu przydomek Ulisses. Album z akwarelami z podróży po Bliskim Wschodzie zamówił najprawdopodobniej w jej trakcie albo po powrocie do domu. Ich autorami są trzej, nieznani z nazwiska, europejscy malarze. Akwarele wykonano na papierze z Włoch" - wyjaśniła Mielnik.
W późniejszych latach Schachman był znaną osobą w Gdańsku - pełnił funkcję rajcy, ławnika, sędziego; w latach 1605-1614 sprawował urząd burmistrza miasta. Z jego inicjatywy miała miejsce m.in. przebudowa Sali Czerwonej w Ratuszu Głównomiejskim, budowa Zbrojowni, fortyfikacji miejskich i Fontanny Neptuna. Schachman został pochowany w kościele Najświętszej Marii Panny w Gdańsku.
Schachman kolekcjonował dzieła sztuki, książki i monety. "Należące do katarskiego muzeum akwarele z podróży to jedyne zachowane do dziś fragmenty bogatych zbiorów Schachmana" - podkreśliła Mielnik.
"Albumy, takie jak ten zamówiony przez gdańskiego podróżnika, były popularną pamiątką z wypraw do imperium osmańskiego. Do dzisiejszych czasów zachowało się ponad 20 niemal identycznych zbiorów akwarel" - zaznaczyła kuratorka.
Oprócz akwareli na wystawie pokazane zostaną przykłady innych relacji z podróży, księgi ubiorów i publikacje geograficzne wypożyczone z gdańskiej Biblioteki PAN.
Z okazji wernisażu wystawy w Muzeum Narodowym w Gdańsku, zaplanowanego na 16 lipca, na Długim Targu przed Zieloną Bramą odbędzie się pokaz koni czystej krwi arabskiej, pochodzących ze stadniny w Dobrocinie na Warmii, prowadzonej przez Katarzynę i Grzegorza Ostrowskich. Z okazji otwarcia ekspozycji właściciele stadniny przekażą w prezencie przedstawicielowi Qatar Authority Museums jednego wierzchowca.
Wystawa akwareli należących do Bartholomaeusa Schachmana potrwa do 15 października. (PAP)
rop/ hes/