Wystawa 65 prac – obrazów olejnych, rysunków i akwarel - Jacka Malczewskiego ze zbiorów Lwowskiej Galerii Sztuki we Lwowie otwarta zostanie w piątek w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. Rzeczniczka prasowa sopockiej PGS Anna Lejtkowska poinformowała, że ukraińska placówka posiada prace obejmujące wszystkie okresy twórczości Jacka Malczewskiego.
Znajdują się wśród nich dzieła takie jak: "Matka Boska" (1874), "Poranek" (1891) oraz prace z lat 1900-1910, z okresu największego rozkwitu talentu artysty, czyli „Rycerz i muza”, "Autoportret z faunami", "Pieta", "Eloe", "Zatruta Studnia", „Portret Małgorzaty i Karola Lanckorońskich”.
Chlubą lwowskiej galerii jest także kolekcja autoportretów artysty, spośród których trzy przedstawiają artystę jako Chrystusa: "Chrystus w Emaus", "Chrystus przed Piłatem", "Chrystus i Samarytanka".
„Bez tych prac, które wszystkie zobaczymy w Sopocie, żadna wystawa monograficzna artysty nie byłaby możliwa” – podkreśliła Lejtkowska.
Jacek Malczewski to jeden z najwybitniejszych polskich symbolistów. Urodził się w 1854 roku w Radomiu, z którym od pokoleń związana była jego rodzina. Jego nauczycielem i wychowawcą był znany przyrodnik i humanista Adolf Dygasiński, który przygotowywał przyszłego malarza do nauki w gimnazjum w Krakowie.
Od 1873 roku Malczewski studiował w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie (dwa lata pod kierunkiem Jana Matejki). W latach późniejszych wyjeżdżał do Francji, Włoch i Monachium. Całe swoje dorosłe życie związał jednak z Krakowem.
Był artystą uznanym już za życia. W Radomiu, na kilka lat przed śmiercią artysty, jego imieniem nazwano jedną z ulic. Pięćdziesięciolecie jego pracy twórczej w 1925 roku uczczono wystawami w Krakowie, Poznaniu, Warszawie i Lwowie.
Zmarł 8 października 1929 roku, na dwa lata przed śmiercią utraciwszy wzrok. Został pochowany na Skałce w Krakowie.
Wystawa prac Jacka Malczewskiego w sopockiej PGS potrwa do 23 września. (PAP)
rop/ mlu/