"Uwaga! Tu się buduje", tym hasłem dokładnie rok temu na terenie dawnej kopalni rozpoczęto budowę nowej siedziby Muzeum Śląskiego w Katowicach. Po 12 miesiącach widać już część dachu budynku, trwa rewitalizacja zabytkowych obiektów po byłej kopalni.
Wraz z wbiciem łopaty, które odbyło się 5 lipca ubiegłego roku, rozpoczęła się realizacja jednej z największych inwestycji w województwie śląskim. Jej koszt to 324 mln zł, z czego UE zwróci 85 proc. tej sumy - resztę wykładają władze regionu.
Powierzchnia wystawowa w nowym gmachu zapełni dwie podziemne kondygnacje o powierzchni ok. 6 tys. m kw. Pokazywanych tam będzie kilka stałych wystaw: galerie malarstwa polskiego do i po 1945 r., wystawy plastyki nieprofesjonalnej, śląskiej sztuki sakralnej i Centrum Scenografii Polskiej, a także, po raz pierwszy w historii placówki, stała wystawa historii Górnego Śląska.
Zgodnie z projektem, powierzchnia wystawowa w nowym gmachu zapełni dwie podziemne kondygnacje o powierzchni ok. 6 tys. m kw. Pokazywanych tam będzie kilka stałych wystaw: galerie malarstwa polskiego do i po 1945 r., wystawy plastyki nieprofesjonalnej, śląskiej sztuki sakralnej i Centrum Scenografii Polskiej, a także, po raz pierwszy w historii placówki, stała wystawa historii Górnego Śląska - w czerwcu tego roku muzeum ogłosiło konkursu na najlepszy scenariusz tej wystawy. Zwycięzca dostanie 100 tys. zł.
W głównym gmachu muzeum zaplanowano też ponad 800 m kw. na ekspozycje czasowe; prócz tego sale wykładowo-konferencyjne, czytelnię, magazyny zbiorów, pracownie plastyczne, konserwatorskie i fotograficzne, warsztaty i pomieszczenia socjalne. Część administracyjna zajmie 4 nadziemne kondygnacje przewidziane w jednym z narożników obiektu. W pobliżu pod ziemią powstanie trzykondygnacyjny garaż.
Po roku od rozpoczęcia budowy widać już część dachu przykrywającego podziemny budynek, który wkrótce zostanie zasypany ziemią i przekształcony w przestrzeń parkową. "Nowy gmach Muzeum Śląskiego jest obecnie przykryty stropodachem. Po zaizolowaniu budynek zostanie w całości zasypany ziemią, a na powierzchni terenu będzie widać jedynie szklane boksy doświetlające podziemne kondygnacje oraz przeszklony budynek administracyjny" - poinformowało Muzeum Śląskie w Katowicach.
Sukcesywnie rewitalizowane są także obiekty zabytkowe po byłej kopalni "Katowice". W dawnym magazynie odzieży, w którym powstaną pracownie oraz wystawy czasowe i Centrum Scenografii Polskiej, zostały już odnowione elewacje i instalacje wewnątrz obiektu. W trakcie montażu jest stalowa konstrukcja szybu windy prowadzącej na taras widokowy wieży wyciągowej szybu "Warszawa".
Budowa nowej siedziby placówki ma zakończyć się w 2013 r.(PAP)
ktp/ hes/