Na Uniwersytecie Wileńskim odsłonięto w środę płaskorzeźbę przedstawiającą popiersie założyciela uczelni, króla Polski i wielkiego księcia litewskiego Stefana Batorego. Jest to wierna kopia płaskorzeźby autorstwa polskiego rzeźbiarza Antoniego Madeyskiego, która była tu umieszczona w 1929 roku i zaginęła w czasach radzieckich.
Płaskorzeźba Madeyskiego, twórcy m.in. sarkofagów królowej Jadwigi i Władysława Warneńczyka w Katedrze Wawelskiej, pierwotnie została odsłonięta z okazji 350-lecia założenia uczelni, gdy Uniwersytet Wileński - w okresie międzywojennym - nosił imię Stefana Batorego. W czasach radzieckich popiersie znikło i nie zostało dotychczas odnalezione.
"Od kilku lat władze uniwersytetu przymierzały się do odtworzenia płaskorzeźby i w tym roku udało się to urzeczywistnić" - powiedziała PAP rzeczniczka prasowa uniwersytetu Nijole Bulataite.
Podkreśliła, że ponowne odsłonięcie płaskorzeźby z popiersiem założyciela uczelni zbiegło się z kolejną okrągłą rocznicą. W przyszłym roku będzie obchodzona 480 rocznica urodzin króla Stefana Batorego.
Odsłonięta płaskorzeźba jest dokładną kopią pracy Antoniego Madeyskiego, która była jedynym działem tego rzeźbiarza na Litwie. Jej autorem jest litewski rzeźbiarz Antanas Vaiczekauskas.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
aki/ ala/