Urodzony w przedwojennym Ełku (Warmińsko-Mazurskie) niemiecki pisarz Siegfried Lenz otrzymał we wtorek tytuł honorowego obywatela tego miasta. 85-letni Lenz należy do najbardziej znanych i cenionych autorów niemieckiej literatury współczesnej.
Z okazji wręczenia mu tytułu, władze Ełku zorganizowały specjalną uroczystość, podczas której goście wysłuchali kilku wykładów o związkach pisarza z mazurską ojczyzną.
Lenz spędził w Ełku (miasto Lyck w Prusach Wschodnich przed II wojną światową - PAP) kilkanaście lat życia. To jego pierwsza wizyta w rodzinnym mieście od tego czasu.
Wręczając mu tytuł, prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz powiedział, że to wyróżnienie zostało przyznane w uznaniu tego, że Lenz tworzy literaturę stanowiącą "część zbiorowej pamięci ełczan" oraz za jego wybitny wkład i zaangażowanie w pojednanie narodów polskiego i niemieckiego.
Lenz spędził w Ełku (miasto Lyck w Prusach Wschodnich przed II wojną światową - PAP) kilkanaście lat życia. To jego pierwsza wizyta w rodzinnym mieście od tego czasu (...) Wręczając mu tytuł, prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz powiedział, że to wyróżnienie zostało przyznane w uznaniu tego, że Lenz tworzy literaturę stanowiącą "część zbiorowej pamięci ełczan" oraz za jego wybitny wkład i zaangażowanie w pojednanie narodów polskiego i niemieckiego.
Lenz jest pierwszą osobą w powojennej historii Ełku uhonorowaną przez radę miejską takim tytułem. Andrukiewicz dodał, że tytuł ten należy się osobom niezwykłym, której działalność i życie pozostawia niezatarty ślad w dziejach miasta.
Siegfried Lenz powiedział dziennikarzom, że był zaskoczony kiedy dowiedział się, że otrzyma tytuł. "Temu zaskoczeniu towarzyszyła niezwykle spontaniczna radość, wielka radość" - dodał niemiecki pisarz. Powiedział, że miał naturalne obawy, że przyjeżdżając do Ełku nie odnajdzie swoich wspomnień, a chciałby je zachować. "Ale to właściwie niemożliwe, bo biegnące życie staje na drodze takim wspomnieniom" - powiedział.
Siegfried Lenz urodził się w 1926 r. w Ełku (ówczesny Lyck w Prusach Wschodnich) i jest - obok Heinricha Boella, Martina Walsera i Guentera Grassa - jednym z najwybitniejszych współczesnych pisarzy niemieckich. Lenz jest autorem takich dzieł jak: „Muzeum Ziemi Ojczystej”, „Lekcja niemieckiego”, „Słodkie Sulejki”.
W swej bogatej twórczości literackiej pisarz odwoływał się do dziedzictwa kulturowego rodzinnych Mazur. Był zaangażowany w proces pojednania polsko-niemieckiego. Książki Lenza przetłumaczono na 22 języki i ukazały się w 30 krajach w wielomilionowym nakładzie.(PAP)
bur/ ls/