W najbliższy czwartek rozstrzygnięta zostanie 14. edycja konkursu o Nagrodę im. Jana Długosza. Autor najlepszej książki humanistycznej wydanej w 2010 r. otrzyma 30 tys. zł i statuetkę autorstwa Bronisława Chromego. Nagroda jest wręczana od 1998 r. podczas Targów Książki w Krakowie, które odbędą się w tym roku po raz 15. z udziałem ponad 530 wystawców.
Konkurs na najlepszą książkę humanistyczną ma wyłonić najbardziej wartościowe publikacje, które z racji swojego naukowego charakteru mają niewielkie szanse, aby stać się bestsellerami. "To nie są książki, które weźmiemy do pociągu czy do poduszki, ale to książki, które warto mieć i przeczytać. Opowiadają o literaturze, sztuce, muzyce i o historii, czasami bardzo nieodległej" - mówiła PAP prezes Targów w Krakowie Grażyna Grabowska.
Wydawcami nominowanych książek są najczęściej oficyny akademickie i placówki muzealne, choć coraz częściej także wydawnictwa znane na rynku z popularnych publikacji literackich.
"Pamiętam, że kiedy nagrodzony został ksiądz Wacław Hryniewicz za książkę +Nadzieja uczy inaczej. Medytacje eschatologiczne+ to już podczas Targów Książki w Krakowie nakład się wyczerpał, a wydawnictwo musiało robić dodruk" - powiedziała Grabowska.
Nagrodę im. Jana Długosza zdobyli m.in. prof. Barbara Skarga, prof. Mieczysław Tomaszewski, prof. Stefan Swieżawski, prof. Jan Błoński. W 2010 r. otrzymał ją Mieczysław Nurek - profesor Uniwersytetu Gdańskiego za publikację "Gorycz zwycięstwa. Los Polskich Sił Zbrojnych po II wojnie światowej 1945-1949".
W tym roku wpłynęło 46 zgłoszeń. Jury pod przewodnictwem prof. Władysława Stróżewskiego nominowało do nagrody 10 książek. Są to pozycje: "Człowiek wobec losu" Hanny Buczyńskiej - Garewicz, "Przełom konceptualny i jego wpływ na praktykę i teorię sztuki" Grzegorza Dziamskiego, "Anatomia buntu. Kuroń. Modzelewski i komandosi" Andrzeja Friszke, "Polacy w Wehrmachcie" Ryszarda Kaczmarka, "Feministyczna krytyka literacka" Krystyny Kłosińskiej, "Teatra polskie. Historie" Dariusza Kosińskiego.
Nominacje otrzymały także książki: "Przestrzenie komparatystyki - italianizm" Olgi Płaszczewskiej, "Modernizacje. Sztuka i architektura w nowych państwach Europy Środkowo-Wschodniej 1918 - 1939" Andrzeja Szczerskiego, "Młodzież w PRL. Portrety pokoleń w kontekście historii" Hanny Świdy - Ziemby oraz "Karol Lanckoroński i jego wiedeńskie zbiory" Joanny Winiewicz - Wolskiej.
Nazwisko laureata poznamy podczas gali w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie. Fundatorami Nagrody im. Jana Długosza są minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewskiego i Targi w Krakowie.(PAP)
wos/ abe/