Wystawa kilkudziesięciu obrazów olejnych i grafik Wacława Jankowskiego, nawiązujących do postkubizmu i koloryzmu, zostanie otwarta w piątek w Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu.
W większości zostaną zaprezentowane obrazy olejne. Grafik będzie tylko 10, będą to prace z "Teki toruńskiej", poświęconej zabytkom grodu Kopernika.
Jankowski urodził się w 1918 r. w Wezenbergu (Łotwa), a kiedy miał dwa lat wraz rodziną przeprowadził się do Wilna. W 1945 r. w Wilnie ukończył pierwszy rok studiów w Vilniaus Valst Dailes Institutas, a następnie wyjechał do Torunia, gdzie rozpoczął studia na drugim roku malarstwa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Kształcił się w pracowni prof. Tymona Niesiołowskiego, uzyskując dyplom w 1950 r.
W większości zostaną zaprezentowane obrazy olejne. Grafik będzie tylko 10, będą to prace z "Teki toruńskiej", poświęconej zabytkom grodu Kopernika.
Krótko po studiach Jankowski wstąpił do Związku Polskich Artystów Polskich. Rozpoczął też prace w toruńskich szkołach, a później zatrudnił się jako kierownik artystyczny i dekorator teatrzyku "Zaczarowany świat" oraz instruktor ogniska plastycznego w Aleksandrowie Kujawskim. W latach 1958-1978 był członkiem "Grupy Toruńskiej", a w 1968 r. został członkiem Sekcji Architektury Wnętrz Związku Artystów Plastyków. W 1969 r. przeniósł się do Warszawy, z którą jest związany do dziś.
Jankowski prezentował swoje prace na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, zarówno w kraju i za granicą, m.in. w Niemczech, Francji, Rosji i Anglii. Kilkakrotnie był nagradzany przez ministra kultury i sztuki.
Na wystawie zaprezentowane zostaną prace ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu i grudziądzkiego muzeum, któremu artysta podarował 40 obrazów. Ekspozycja będzie czynna do 22 stycznia 2012 r. (PAP)
rau/ ls/