„20+2, czyli, co widać z Pogranicza” – pod takim hasłem rozpoczęły się w sobotę wieczorem obchody 22-lecia istnienia ośrodka i fundacji Pogranicze z Sejn (Podlaskie). Obchody potrwają tydzień.
Uroczystemu otwarciu towarzyszył koncert piosenek z przedwojennych teatrów i kabaretów w jidysz w wykonaniu Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej i Orkiestry Klezmerskiej z Sejn.
Ośrodek "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" w Sejnach zajmuje się m.in. wielokulturowością Sejneńszczyzny, gdzie przed wojną mieszkali Polacy, Litwini, Rosjanie i Żydzi. Dużą wagę Pogranicze przywiązuje także do kultury narodów Europy Środkowo-Wschodniej.
Krzysztof Czyżewski, dyrektor i twórca ośrodka Pogranicze powiedział w Białej Synagodze w Sejnach, że spotkanie ma wielkie znaczenie, bo spotykają się przyjaciele „ważni dla pracy Pogranicza”. Według Czyżewskiego 22 lata ośrodka to była wielka praca i zarazem maleńkie ogniwo z całego łańcucha działań, które sprawiły, że w nowej Polsce pamiętamy o przeszłości i szanujemy ją. „Ważne jest uszanowanie, pamiętanie, niezapominanie tych, co przyszli przed nami” – dodał.
Tygodniowe obchody ośrodka zgromadzą uczestników z różnych stron świata i różnych profesji. Codziennie zaplanowano sympozjum pt. „Co widać z Pogranicza” i wieczorną „Biesiadę z Mistrzem”. Odbędą się także koncerty, pokazy filmów, spotkania dyskusyjne, wystawy. 5 maja obchody zakończy spotkanie z byłym premierem Tadeuszem Mazowieckim, który wystąpi z przemówieniem pt. „Trudne pogranicza”.
Ośrodek "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" w Sejnach zajmuje się m.in. wielokulturowością Sejneńszczyzny, gdzie przed wojną mieszkali Polacy, Litwini, Rosjanie i Żydzi. Dużą wagę Pogranicze przywiązuje także do kultury narodów Europy Środkowo-Wschodniej. (PAP)
bur/ ura/