Konfrontację prac Szymona Rogińskiego i Zbigniewa Dłubaka będzie można zobaczyć na wystawie "Gestykulacje” w siedzibie Fundacji Archeologia Fotografii. Wernisaż odbędzie się w piątek 31 sierpnia. Wystawa - jak zapowiadają organizatorzy z Fundacji Archeologia Fotografii - poświęcona jest tematyce ludzkiego ciała i nagości. Odwiedzający będą mogli zobaczyć prace dwóch artystów o diametralnie różnym spojrzeniu na to zagadnienie.
Na ekspozycji znajdą się prace Szymona Rogińskiego z cyklu "Wir in Dresden", poświęconego wolności ciała i wolności samej w sobie oraz chłodna, niemal matematyczna seria "Systemy - Gestykulacje" wybitnego polskiego fotografia - Zbigniewa Dłubaka. Wystawę przygotował sam Rogiński. Animował prace Dłubaka, wykorzystując przy tym techniki cyfrowe oraz połączył z innymi dziełami artysty z serii "Ocean".
W cyklu "Wir in Dresden" znalazły się pełne radosnej energii zdjęcia przyjaciół Rogińskiego, wypoczywających nad brzegiem Morza Północnego. "Systemy - Gestykulacje" Dłubaka to z kolei seria fotografii przedstawiających zwielokrotnione nagie kobiece sylwetki bez głów. W kolekcji "Ocean" zaś znajdują się niemal identyczne zdjęcia wzburzonego morza, opatrzone manifestem artysty.
"To wystawa dla wszystkich. Nie są to jakieś abstrakcyjne prace, wszystkie obracają się wokół tematyki aktu. Dzieła są jednak o tyle ciekawe, że nie jest to zwyczajny akt piktorialny. W przypadku Rogińskiego fotografie są bardziej emocjonalne, a u Dłubaka konstruktywistyczne" - powiedziała PAP Karolina Lewandowska, prezes Archeologii Fotografii i kuratorka "Gestykulacji".
Organizatorzy wystawy zachęcają do przyjścia, zapewniając że prezentowane fotografie są jednocześnie intrygujące i łatwe w odbiorze. "To wystawa dla wszystkich. Nie są to jakieś abstrakcyjne prace, wszystkie obracają się wokół tematyki aktu. Dzieła są jednak o tyle ciekawe, że nie jest to zwyczajny akt piktorialny. W przypadku Rogińskiego fotografie są bardziej emocjonalne, a u Dłubaka konstruktywistyczne" - powiedziała PAP Karolina Lewandowska, prezes Archeologii Fotografii i kuratorka "Gestykulacji".
Szymon Rogiński studiował aktorstwo w School on Wheels Teatru Derevo oraz fotografię w Szkole Fotografii Artystycznej w Gdańsku. Od kilku lat zajmuje się fotografią artystyczną. Zasłynął przede wszystkimi kolekcjami prac "Poland Synthesis" z nocnymi krajobrazami modernizującej się Polski oraz "Projekt UFO" poświęconą tajemniczym, niezbadanym miejscom. Jego dzieła były wystawiane m.in. w ramach "Sense of Place" w Brukseli, "Biennale Fotografii" w Poznaniu oraz "Urbanity – Twenty Years Later" w Warszawie, Bratysławie, Wiedniu, Lublanie, Pradze, Berlinie i Budapeszcie.
Zbigniew Dłubak był jedną z najwybitniejszych postaci w historii polskiej fotografii. Debiutował w 1947 roku. Zajmował się także malarstwem oraz przez niemal 20 lat był redaktorem miesięcznika "Fotografia". Zasłynął takimi cyklami prac jak: "Egzystencje", "Systemy-Gestykulacje", "Systemy-Kolekcja", "Ocean" czy "Asymetrie". Zmarł w 2005 roku.
Wystawa "Gestykulacje", która potrwa do 24 września, jest częścią organizowanego przez Fundację Archeologia Fotografii projektu "Żywe Archiwa". Uczestniczący w nim współcześni artyści dokonują reinterpretacji dzieł klasyków fotografii. (PAP)
wbo/ abe/