Gwiazdę kompozytora muzyki filmowej i teatralnej Piotra Hertla odsłonięto w piątek w Alei Sławy na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi. Zmarły dwa lata temu artysta był twórcą muzyki m.in. do piosenki "Parasolki", a także do seriali dla dzieci "Miś Uszatek" i "Pingwin Pik-Pok". Gwiazda została wmurowana w ulicę Piotrkowską obok pomnika fortepianu Artura Rubinsteina i niedaleko od pomnika Misia Uszatka.
W ceremonii odsłonięcia gwiazdy uczestniczyła rodzina i przyjaciele kompozytora, a także przedstawiciele władz miasta. Po uroczystości w Muzeum Kinematografii zaplanowano koncert piosenek Piotra Hertla w wykonaniu przyjaciół artysty.
Piotr Hertel (ur. w 1936 w Łodzi) był kompozytorem muzyki filmowej i teatralnej. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Łodzi (obecnie Akademia Muzyczna), której później był wykładowcą. W latach 50. współtworzył Studencki Teatr Satyryków "Pstrąg". To w jego ramach powstały takie piosenki jak "Parasolki" czy "Moja bezsenność" - obie do słów Janusza Słowikowskiego.
Od połowy lat 60. przez ponad 30 lat był kierownikiem muzycznym Teatru im. Jaracza w Łodzi. Komponował także dla innych scen teatralnych w Łodzi - Teatru Nowego, Arlekina, Pinokio - i w całej Polsce. W jego dorobku znajduje się kilkanaście komedii muzycznych i musicali, wystawianych m.in. w teatrach muzycznych Łodzi i Gdyni.
Piotr Hertel jest autorem muzyki do lalkowych seriali łódzkiego Se-Ma-Fora m.in. "Misia Uszatka", "Pingwina Pik-Poka", "Plastusiowego Pamiętnika". Skomponował też muzykę do kilkudziesięciu filmów fabularnych - m.in. do "Akcji pod Arsenałem", "Wielkiej wsypy" - oraz seriali - "Rzeka kłamstwa” i "Modrzejewska".
Od 1992 roku prowadził zajęcia na Akademii Muzycznej w Studiu Komputerowym Muzyki Elektronicznej, którego był współzałożycielem i kierownikiem. W latach 1992-97 wykładał w łódzkiej szkole filmowej prowadząc zajęcia z interpretacji piosenki. Zmarł 19 listopada 2010 roku w Łodzi po długiej chorobie.
W łódzkiej Alei Sławy jest już ponad 60 gwiazd wybitnych postaci polskiego filmu. Jej pomysłodawcą był nieżyjący Jan Machulski. Pierwszą wmurowano w maju 1998 roku. Gwiazdami uhonorowano dotąd m.in. reżyserów: Krzysztofa Kieślowskiego, Andrzeja Wajdę, Romana Polańskiego, Krzysztofa Zanussiego; aktorów: Krystynę Jandę, Wojciecha Pszoniaka, Tadeusza Łomnickiego; kompozytora Wojciecha Kilara. (PAP)
szu/ hes/