Koncerty, wycieczki, konkursy, projekcje filmowe, prezentacje literackie, kręcenie teledysku, malowanie graffiti - to atrakcje "Urodzin Tuwima", które w piątek odbędą się w Łodzi. We wtorek mija 117. rocznica urodzin tego słynnego łódzkiego poety. "Urodziny Tuwima" to seria imprez, które przez cały piątek odbywać się będą na głównej ulicy Łodzi - Piotrkowskiej. Mają one na celu przybliżenie uczniom i wszystkim łodzianom twórczości jednego z najsłynniejszych łodzian - Juliana Tuwima.
Jak podkreślał we wtorek na konferencji prasowej - w dniu urodzin poety - Włodzimierz Adamiak z Fundacji Ulicy Piotrkowskiej, twórczość Tuwima jest skarbem łódzkiej kultury, o który trzeba dbać i należycie promować. "Obchody Tuwimowskie muszą mieć właściwy poziom i powinny budować trwały związek łodzian z kulturą miasta" - uważa Adamiak.
Julian Tuwim: Niechaj potomni przestaną snuć, Domysły "w sprawie Tuwima", Bo sam oświadczam: mój gród - to Łódź, To moja kolebka rodzima!
Od rana "Urodziny Tuwima" świętować będą uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych. Specjalnie dla nich przygotowanych zostało wiele konkursów, wycieczki śladami poety oraz przedstawienie "Tuwimki" Teatru Pinokio. Po południu organizatorzy zapraszają na wycieczkę z przewodnikiem Piotrem Machlańskim, który sprzed "Ławeczki Tuwima", która stała się już symbolem Łodzi, oprowadzi łodzian śladami artysty.
Będzie można również podziwiać prace powstałe w ciągu dnia, prezentowane wzdłuż Piotrkowskiej, występ Teatru D-H, a także koncert "Piosenki Tuwima" w wykonaniu Studia Piosenki Forum Teresy Stokowskiej-Gajdy.
Na wieczór zaplanowano koncert gwiazd łódzkiej sceny muzycznej, które śpiewać będą teksty Juliana Tuwima w nowych, rockowych aranżacjach. Z zespołem Rambo Jet wystąpią m.in. Piotr Pachulski (Normalsi), Piotr Rogucki (Coma), Marian Lichtman (Trubadurzy), Ziemowit Kosmowski, Łukasz Lach (L.Stadt) i grupa Washing Machine.
Po koncercie w Foto Cafe zaplanowano występ zespołu Agnellus, projekcję filmu Zbigniewa Rybczyńskiego "Lokomotywa" oraz spotkanie z Piotrem Matywieckim, autorem książki "Twarz Tuwima", nominowanego do nagrody Nike 2008.
Przez cały piątek wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w nagrywaniu jednego z najpopularniejszych wierszy Tuwima, czyli słynnej "Lokomotywy". "W mobilnym studiu nagrań przy ul. Piotrkowskiej każdy będzie mógł nagrać fragment wiersza, który później zostanie zmontowany w teledysk i stanie się zapowiedzią przyszłorocznej edycji urodzin poety" - poinformowała PAP Kinga Jurkiewicz z Fundacji Ulicy Piotrkowskiej.
Impreza organizowana jest przy współpracy Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Łodzi, Łódzkiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego, Hufca ZHP Łódź-Śródmieście i Pałacu Młodzieży im. Juliana Tuwima.
Julian Tuwim (1894-1953) - urodzony w Łodzi poeta, satyryk i publicysta, był współtwórcą grupy poetyckiej Skamander i jednym z najsłynniejszych polskich poetów. Zadebiutował w 1913 roku wierszem "Prośba" wydrukowanym w "Kurierze Warszawskim". W latach 1916-19 współpracował z pismem studenckim "Pro arte et studio". W 1918 roku założył kabaret literacki Pod Picadorem, a w 1920 grupę poetycką Skamander.
Był współpracownikiem i kierownikiem kabaretów warszawskich, m.in. Qui pro Quo. Jest autorem licznych zbiorów poetyckich, m.in. "Czyhanie na Boga" (1918), "Sokrates tańczący" (1920), "Treść gorejąca" (1936), poematu "Kwiaty polskie" oraz popularnych wierszy dla dzieci, m.in. "Lokomotywa", "Abecadło", "Słoń Trąbalski".
Zmarł w 1953 roku w Zakopanem; pochowany jest na warszawskich Powązkach. Poeta poświęcił rodzinnej Łodzi kilka swoich utworów. W wierszu "Łódź" pisał: "Niechaj potomni przestaną snuć, Domysły "w sprawie Tuwima", Bo sam oświadczam: mój gród - to Łódź, To moja kolebka rodzima!". (PAP)
szu/ hes/