Koncerty klezmerów z Polski i zagranicy, wykłady na temat kultury żydowskiej, projekcje filmów oraz jarmark to elementy programu XV Festiwalu Kultury Żydowskiej „Simcha”, który w dniach 1-8 czerwca odbędzie się we Wrocławiu. „Simcha” jest jednym z największych festiwali kultury żydowskiej w Polsce. Większość wydarzeń festiwalowych odbędzie się w Synagodze pod Białym Bocianem, która znajduje się we wrocławskiej Dzielnicy Czterech Wyznań. Tam też festiwal rozpocznie się Klezmerską Hawdalą – koncertem, na którym wystąpi Knoblauch Klezmer Band z Berlina.
„Podobnie jak w latach ubiegły jednym z głównych wydarzeń festiwalu będzie jarmark żydowski, na którym swoje produkty będą prezentować kupcy z Wrocławia. W tym roku chcemy, aby jarmark objął nie tylko plac przed synagogą, ale również całą ulicę Włodkowica” - powiedziała w środę na konferencji prasowej rzeczniczka festiwalu Ewa Marcinek.
„Simcha” jest jednym z największych festiwali kultury żydowskiej w Polsce. Większość wydarzeń festiwalowych odbędzie się w Synagodze pod Białym Bocianem, która znajduje się we wrocławskiej Dzielnicy Czterech Wyznań. Tam też festiwal rozpocznie się Klezmerską Hawdalą – koncertem, na którym wystąpi Knoblauch Klezmer Band z Berlina.
Stałym punktem imprezy jest również spacer po miejscach związanych z żydowską historią Wrocławia. W tym roku ma być to spacer „Szlakiem żydowskich kobiet Wrocławia”. W ramach festiwalu odbędzie się również szereg wykładów, które przybliżą jego uczestnikom kulturę, religię oraz tradycyjny i współczesny folklor żydowski. „W tym roku motywem przewodnim będą postaci z żydowskiego folkloru – Lilit, Dybuk oraz Golem” - mówiła Marcinek.
Uczestniczy „Simchy” będą mieli również okazję wziąć udział w warsztatach z języków jidysz i hebrajskiego oraz w zajęciach z malarstwa i tańca.
Festiwal to jednak przede wszystkim muzyka. W programie tegorocznej edycji znalazło się kilka koncertów, na których będzie dominować muzyka klezmerska. W Synagodze pod Białym Bocianem przed wrocławską publicznością zaprezentują się zespoły z Polski, Niemiec, Wielkiej Brytanii oraz Czech.
W trakcie imprezy zostaną również pokazane filmy z Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Żydowskie Motywy” oraz bloki filmowe „Świat żydowski w filmie”, które będzie można zobaczyć w Kinie Nowe Horyzonty.
Tradycyjnie elementem festiwalu będzie również nabożeństwo na powitanie szabatu, które poprowadzi rabin Samuel Rosenberg. Po jego zakończeniu zaplanowano tradycyjną kolację szabatową.
Festiwal odbędzie się w dniach 1-8 czerwca. Patronat medialny nad imprezą objęła Polska Agencja Prasowa.(PAP)
pdo/ ls/