W Domu Gościnnym Hutnik w Stalowej Woli otwarto w piątek salę im. Stefana Norblina. Na stałe będą tam prezentowane prace tego artysty, tworzącego w Polsce, Indiach i USA. Nazwana imieniem artysty sala w Domu Gościnnym Hutnik, należącym do Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli, dotychczas zwyczajowo nazywana Palmiarnią, została odnowiona i nowocześnie zaaranżowana w stylu art deco.
Anna Szlązak ze stalowowolskiego muzeum zauważyła, że na salę Norblina nieprzypadkowo wybrano pomieszczenie w budynku Hutnika, który jest uważany za przykład modernistycznej architektury lat międzywojennych. Nawiązano w ten sposób do stylu Norblina, w którego twórczości są nawiązania do art deco.
„Artdekowskie meble i gabloty odsyłać będą do stylu, który wyznaczał gust lat 20. i 30. XX wieku. W sali będą prezentowane dzieła Norblina. Na początek wystawa +Stefan Norblin. Grafik, projektant, ilustrator+, na której można podziwiać jego plakaty, zarówno z serii turystycznej, jak i reklamowej, w stylistyce art deco” – podkreśliła Szlązak.
Stalowowolskie muzeum od 2011 r. przypomina twórczość i gromadzi dzieła Norblina. Zaczęło się od otwarcia w 2011 r. pierwszej powojennej wystawy prac tego artysty „Stefan Norblin (1892-1952). Artysta wszechstronny”. Znalazły się na niej prace pochodzące z trzech kontynentów: Polski, USA i Indii, w tym wielkie płótna, sprowadzone z prywatnych apartamentów pałacu Umaid Bhawan w indyjskim Jodhpurze.
Zaprezentowano także projekty okładek książek i czasopism, ilustracje i karykatury.
W sali Norblina planowane są różne wystawy twórczości tego artysty. Po prezentacji grafiki, kolejna ekspozycja przybliży pobyt Norblina w Indiach, a następnie pokazane zostaną archiwalne materiały i zdjęcia. Planowane jest także na ten rok norblinowskie seminarium naukowe.
Otwarciu sali towarzyszył występ znanego tenora, pochodzącego ze Stalowej Woli, Szymona Jędrucha, który wykonał repertuar z lat 30.
Uzupełnieniem wydarzenia związanego z otwarciem sali Norblina będzie wystawa „Norblin zza oceanu”, którą od niedzieli będzie można zobaczyć w budynku Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli. Znajdą się tam prace z nowej kolekcji muzealnej; w 2012 roku, dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, udało się kupić 16 obrazów, które dotychczas posiadała Fundacja Polska w San Francisco.
Ekspozycja zostanie wzbogacona multimediami, m.in. podłogą interaktywną imitującą basen w indyjskim pałacu i prezentacją dotyczącą życia Norblina. Po raz pierwszy pokazane zostaną także akwarelki pędzla Norblina, które przekazał do muzeum niemiecki badacz Claus Ullrich Simon.
Stalowowolskie muzeum od 2011 r. przypomina twórczość i gromadzi dzieła Norblina. Zaczęło się od otwarcia w 2011 r. pierwszej powojennej wystawy prac tego artysty „Stefan Norblin (1892-1952). Artysta wszechstronny”. Znalazły się na niej prace pochodzące z trzech kontynentów: Polski, USA i Indii, w tym wielkie płótna, sprowadzone z prywatnych apartamentów pałacu Umaid Bhawan w indyjskim Jodhpurze (Norblin był nadwornym twórcą ówczesnego maharadży Jodhpuru Umaid Singha, dziadka obecnego maharadży, Gaja Singha II). Wystawa ta była później prezentowana w Indiach: w Narodowej Galerii Sztuki w New Delhi i w Bombaju.
Po sukcesie tej wystawy muzeum stało się centrum badawczym nad sylwetką artysty. W ubiegłym roku placówka otrzymała od niemieckiego badacza Clausa Ullricha Simona archiwum zdjęć i dokumentów dotyczących Norblina. Następnie kupiono obrazy Norblina od fundacji w San Francisco.
Kolejna wystawa prac tego artysty, w nieco innej wersji, nastąpiła w 2012 r. w Muzeum Plakatu w Wilanowie. Ekspozycja zbiegła się ze sprowadzeniem z USA do Warszawy prochów Stefana Norblina i jego żony Leny Żelichowskiej.
Stefan Norblin pochodził z rodu artystów i przemysłowców, którzy przybyli z Francji i osiedlili się nad Wisłą. Jest potomkiem w prostej linii malarza i rysownika Jana Piotra Norblina, który tworzył m.in. dla Czartoryskich.
Stefan Norblin urodził się w Warszawie w 1892 r. Studiował malarstwo w Antwerpii i Dreźnie; zmarł w USA w 1952 r. Malował portrety, tworzył grafiki i plakaty, projektował kostiumy teatralne.
Po opuszczeniu Polski w 1939 r. dotarł do Indii, gdzie został nadwornym malarzem maharadży Jodhpuru - Umaid Singha. Zasłynął jako projektant wnętrz pałacu, autor malowideł ściennych w stylu łączącym specyfikę kulturową Indii z europejskim art deco. Ich tematami są sceny z najsłynniejszego eposu Indii, Ramajany. Artysta zaprojektował również meble, które do dzisiaj znajdują się w apartamentach pałacu.
Agnieszka Pipała (PAP)
api/ hes/ mhr/