Artyści z nurtu street artu przedstawili swoje murale inspirowane kulturą i historią żydowską podczas wystawy "Street art po żydowsku", którą od wtorku można oglądać w Żydowskim Muzeum Galicja na krakowskim Kazimierzu.
Jak poinformował kurator wystawy Jacek Kabziński na ekspozycji zaprezentowano wielkoformatowe prace zaprojektowane i wykonane przez specjalnie zaproszonych artystów.
Na wystawie zobaczyć można prace takich twórców jak m.in.: Nawer, Dariusz Paczkowski, Mikołaj Rejs, Pikaso, Adam Niburski oraz grupę związaną z krakowską Akademią Sztuk Pięknych w składzie: Jan Kutryba, Weronika Kasprzyk, Paulina Lichwicka i Ola Piórek.
„Korzystając z nowoczesnych form ekspresji, twórcy prezentują swoje autorskie spojrzenie na żywą i barwną kulturę żydowską” - zaznaczył Kabziński.
W ramach wystawy zaprezentowano również mural na budynku Żydowskiego Muzeum Galicja, którego projekt wyłoniony został w konkursie „Mural na muzeum, muzeum na mural”. Jego autorem jest krakowski artysta Marcin Wierzchowski.
Według autora projekt jest inspirowany żydowską wycinanką. „Chciałem pokazać Izrael żyjący przez wieki w Krakowie, podczas diaspory, i Izrael dzisiejszy, który powrócił do miejsca wyjścia i rozwinął nowoczesne państwo. Oba światy wywodzą się z jednego pnia, a nad jego losami czuwa Opatrzność, czyli ręce Hamsa” - zaznaczył.
Do dyspozycji artysty oddana została południowa ściana placówki o powierzchni 120 metrów kwadratowych. Zwycięski projekt nagrodzono honorarium w wysokości 1,5 tys. zł. Muzeum pokryło również koszt realizacji muralu. (PAP)
rgr/ abe/