Rzeźba Aliny Szapocznikow "Kobieta z dzieckiem" po gruntownej renowacji wróci w sobotę na warszawski Żoliborz. 7 października w nowojorskim Museum of Modern Art otworzy się wystawa „Alina Szapocznikow: Sculpture Undone, 1955-72”.
W organizację tych wydarzeń zaangażowało się warszawskie Muzeum Sztuki Nowoczesnej. "Nasze muzeum bardzo intensywnie angażuje się w prace nad spuścizną Aliny Szapocznikow, teraz mamy kilka wydarzeń odbywających się niemal równolegle" - opowiadała w piątek dziennikarzom dyrektor muzeum Joanna Mytkowska.
W sobotę na skwerze przed Teatrem Komedia w Warszawie odsłonięta zostanie wyremontowana rzeźba "Kobieta z dzieckiem" (znana też jako "Nadzieja matki"). Pochodzi ona z lat 1949-1950, wykonana została w piaskowcu w zakładach kamieniarskich Gastona Lerendu w Paryżu. Przywieziono ją do Polski z okazji II Ogólnopolskiej Wystawy Plastyki, gdzie otrzymała wyróżnienie. Rzeźba, eksponowana na skwerze przy Teatrze Komedia od lat 50., przez ostatnie dekady zapomniana i niszczejąca, została poddana gruntownej renowacji.
W sobotę na skwerze przed Teatrem Komedia w Warszawie odsłonięta zostanie wyremontowana rzeźba "Kobieta z dzieckiem" (znana też jako "Nadzieja matki"). Pochodzi ona z lat 1949-1950, wykonana została w piaskowcu w zakładach kamieniarskich Gastona Lerendu w Paryżu.
"Pomnik przyjechał tu na wystawę, a potem został zainstalowany na Żoliborzu. Trochę zapomniany, pokryty plamami i porostami, dzięki inicjatywie dzielnicy Żoliborz i burmistrzowi tej dzielnicy został pięknie odnowiony. Ta jedyna publiczna rzeźba Szapocznikow odzyskała w pełni swój blask" - opowiadała Mytkowska.
Także w sobotę, w Klubie pod Gruszą przy ul. Popiełuszki 16, rozpocznie się promocja książki „Kroją mi się piękne sprawy. Listy Aliny Szapocznikow i Ryszarda Stanisławskiego 1948–1971”.
"Muzeum Sztuki Nowoczesnej i wydawnictwo Karakter wydało listy Szapocznikow do jej pierwszego męża Ryszarda Stanisławskiego, charyzmatycznego dyrektora Muzeum Sztuki w Łodzi - jednej z najważniejszych instytucji działającej w Polsce w czasach PRL-u. To przepiękne listy napisane poetyckim językiem, które bardzo przybliżają twórczość, drogę życiową artystki" - tłumaczyła Mytkowska.
7 października w nowojorskim Museum of Modern Art odbędzie się otwarcie wystawy „Alina Szapocznikow: Sculpture Undone, 1955-1972”, przygotowana przez MoMA we współpracy z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. To pierwsza tak wielka prezentacja twórczości polskiego artysty w tym muzeum i pierwsza tak znacząca współpraca MoMA z polskim muzeum. Wcześniej wystawa była pokazywana w Brukseli i Los Angeles.
Mytkowska zwróciła uwagę, że Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku to wyjątkowe miejsce. "Artysta, który ma tam wystawę indywidualną wchodzi do międzynarodowej historii sztuki - i tak się stało z Aliną Szapocznikow. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że staje się to wiele lat po jej śmierci" - uznała.
Alina Szapocznikow to jedna z najwybitniejszych polskich rzeźbiarek. Urodziła się 16 maja 1926 roku w Kaliszu. W latach 1945-1946 praktykowała w praskiej pracowni Otokara Velimskiego. Dalsze studia odbyła w Wyższej Szkole Artystyczno-Przemysłowej w Pradze i w latach 1948-1950 w Ecole Nationale Supérieure des Beaux-Arts w Paryżu. Artystka początkowo tworzyła pełne ekspresji rzeźby figuralne ("Pierwsza miłość" - 1954, "Maria Magdalena" - 1957-58). Od 1963 roku zaczęła stosować tworzywa sztuczne (poliester, poliuretan) wykonując odlewy własnego ciała, multiplikowane w barwnych żywicach syntetycznych. Zmarła 2 marca 1973 roku w Praz-Coutant we Francji.(PAP)
agz/ abe/