Kulturę oraz tradycje mniejszości narodowych i religijnych żyjących w Lublinie będzie można poznać podczas festiwalu „Wielokulturowy Lublin”, który rozpocznie się w czwartek.
Doroczny festiwal odbywa się już po raz szósty – przypomniała w poniedziałek Anna Krawczyk z Centrum Kultury w Lublinie, które jest głównym organizatorem festiwalu. „Bardzo się cieszymy, że mamy coraz więcej współorganizatorów i chętnych, którzy chcą brać udział w naszym spotkaniu. Będą wystawy, koncerty, wykłady, drzwi otwarte” – powiedziała Krawczyk na konferencji prasowej.
W tym roku na festiwalu prezentowane będą kultura i tradycje społeczności żydowskiej, prawosławnej, muzułmańskiej, greckokatolickiej, ukraińskiej, białoruskiej, romskiej, bałkańskiej i buddyjskiej. Ich przedstawiciele są współorganizatorami festiwalowych imprez.
„Będziemy się razem bawić, ale najważniejsze, że będziemy się poznawać nawzajem, otwierać na siebie. Nasze działania razem są jak wielki, piękny obraz, a każdy z nas jest innym kolorem. Możecie nie lubić mojego koloru, ja jestem czarny, nie za bardzo może przyjemny dla niektórych, ale ja jestem potrzebny, żeby uzupełnić obraz. Każdy kolor jest potrzebny” – powiedział przedstawiciel społeczności muzułmańskiej imam Nedal Abu Tabaq.
W tym roku na festiwalu prezentowane będą kultura i tradycje społeczności żydowskiej, prawosławnej, muzułmańskiej, greckokatolickiej, ukraińskiej, białoruskiej, romskiej, bałkańskiej i buddyjskiej. Ich przedstawiciele są współorganizatorami festiwalowych imprez.
Festiwal rozpocznie w czwartek koncert romansów rosyjskich w wykonaniu Borysa Somerschafa oraz wystawa fotografii Oleksandry Radczenko „Kultura ukraińska-Kwadratowy świat”. W piątek w Zespole Szkół nr 11 zaplanowano lekcję poświęconą kulturze czeczeńskiej oraz koncert w wykonaniu dzieci czeczeńskich i ukraińskich.
W sobotę w centrum Lublina na Placu Litewskim stanie namiot, który został nazwany Tyglem Kultury i Tradycji. Będzie tam można spróbować potraw kuchni narodowych, zobaczyć pokazy wycinanki białoruskiej, pisania ikon, motania lalek i bielenia patelni, wziąć udział w warsztatach tańca tybetańskiego oraz romskiego. Na scenie obok namiotu wystąpią zespoły: Fortuna - prezentujący folklor białoruski, Yoryi Kloc – ukraiński, Propaganda East Collectiva – bałkańsko-orientalny oraz grupa Gwiazdy Czeczenii.
W sobotę i niedzielę będzie można poznawać pamiątki po dawnym wielokulturowym Lublinie uczestnicząc w spacerach szlakami: żydowskim, prawosławnym, ewangelickim i greckokatolickim.
W Centrum Islamu zaplanowano recytacje Koranu i naukę języka arabskiego, w cerkwi greckokatolickiej - prelekcję o ikonach, a w dawnej szkole rabinackiej Jeszywas Chachmej Lublin – uroczystość zakończenia szabasu.
W programie festiwalu są także wykłady i rozmowy poświęcone m.in. polskim przekładom Koranu, przyszłości religii buddyjskiej, medytacji zen, kulturze bałkańskiej, obrzędom prawosławnym. Specjalny program przygotowały Siostry Białe Misjonarki Afryki, w swoim domu zakonnym w Lublinie będą prowadziły naukę języka suahili, tańców afrykańskich i przypominały historię niewolnictwa.
W poniedziałek, który będzie ostatnim dniem festiwalu, zaplanowano spotkania poświęcone literaturze białoruskiej i ukraińskiej oraz warsztaty tańców czeczeńskich, bałkańskich i wycinanki białoruskiej. (PAP)
kop/ ls/