15 grup teatralnych z całego świata, m.in. z Holandii, Iranu, Norwegii, Kanady, Kostaryki i Włoch, pokaże w Warszawie lalkarskie spektakle dla dorosłych podczas 7. edycji festiwalu „Lalka też człowiek”. Przegląd odbędzie się w dniach 14-20 listopada. Międzynarodowy Festiwal Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych „Lalka też człowiek” ma na celu zerwanie ze stereotypem, że widz dorosły nie ma czego szukać w teatrze lalek - wyjaśnił na środowej konferencji prasowej dyrektor festiwalu Marek Chodaczyński.
Spektakle, które widzowie będą mogli zobaczyć podczas tegorocznej edycji festiwalu, mają pokazać bogactwo teatru lalek: liryczne monodramy, zwariowane rekwizyty, grę świateł, skomplikowane historie i poważne tematy.
Czeski Continuo Theahtre pokaże „Sąsiadów” - spektakl stawiający pytania o przyczyny upadku społeczeństw i relacji międzyludzkich, w szczególności przyglądający się Czechom w latach 1943–1953.
Teatr Malabar Hotel z Warszawy przedstawi spektakl „Głośniej” - luźną adaptację powieści Johnathana Safrana Foera „Strasznie głośno, niesamowicie blisko”, która opowiada o tragedii World Trade Center z perspektywy dziecka.
„Bo cię kocham” to z kolei propozycja norweskiego teatru Skromlehjulet Figurteater, tematem przedstawienia jest kryzys w relacjach miłosnych.
Wszystkie grupy teatralne, które wezmą udział w festiwalu, będą rywalizować o nagrody, których łączna pula wynosi 40 tys. zł.
Nagroda jury zostanie przyznana najlepszemu aktorowi/aktorce. Przyznana zostanie również nagroda za kreatywność i Grand Prix za najlepszy spektakl festiwalu. Nagroda publiczności zapewnia zespołom przyjazd na kolejną edycję festiwalu.
Przyznana zostanie też Nagroda Studentów Wiedzy o Teatrze warszawskiej Akademii Teatralnej i Nagroda Cudnej Chwili Unii Teatr Niemożliwy - za "piękny moment animacji".
Podczas VII edycji festiwalu „Lalka też człowiek” widzowie będą mogli zobaczyć także ponad 50 animacji filmowych z kraju i zagranicy. Jedną z największych atrakcji będzie polska premiera "Opowieści Victora Karlocha” Kevina McTurka, autora efektów specjalnych do takich produkcji jak „Jurrasic Park”, „King Kong” i „Avatar”. Jego dzieło to połączenie filmu i spektaklu teatru lalek. W programie filmowym teatru prezentowane będą również animacje ze Szwajcarii i Izraela, a także przegląd obrazów Gerrita van Dijka i Izabeli Plucińskiej.
Spektakle i wystawy publiczność będzie mogła oglądać w Instytucie Teatralnym, Teatrze Druga Strefa oraz w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski i w Muzeum Ikon. Projekcje filmów oraz warsztaty będą odbywać się w Domu Kultury Kadr, Fundacji Promocji Sztuki Współczesnej, Składzie Butelek, klubokawiarniach Tarabuk i Ukryte Miasto, a także w księgarni Traffic.
Wstęp na festiwalowe wydarzenia jest bezpłatny. By otrzymać wejściówki na spektakle, należy zarejestrować się przez internet. Przeglądy filmowe są ogólnodostępne.
Polska Agencja Prasowa jest patronem medialnym festiwalu.(PAP)
agz/ hes/