Minister kultury Bogdan Zdrojewski symbolicznie zainicjował w piątek działalność zrewitalizowanego Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, będącego oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie. Uroczyste otwarcie muzeum nastąpi 28 czerwca.
Projekt "Europejskie Centrum Numizmatyki Polskiej", mający na celu remont i modernizację XIX-wiecznego Pałacyku Czapskich wraz z pawilonem muzealnym, był realizowany od 2009 roku dzięki funduszom unijnym przez Muzeum Narodowe w Krakowie (MNK) pod patronatem ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W otwartym po ponad 70 latach Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, najstarszym Oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie, zostanie wyeksponowanych 2,5 tys. monet i medali. Jest to najcenniejsza na świecie kolekcja polskich monet, medali i banknotów, wchodząca w skład przechowywanego tam zbioru numizmatów, liczącego ponad 100 tys. egzemplarzy. Jej trzon stanowi obejmująca ponad 11 tys. obiektów kolekcja hrabiego Emeryka Hutten-Czapskiego – stanowiąca najlepszy prywatny zbiór zabytków historii polskiego mennictwa.
"Poczucie satysfakcji przy takich projektach jest naprawdę wielkie. To jest najlepsze połączenie kilku kryteriów, które są spełniane w jednym obiekcie: ten obiekt istniał, ale był zrujnowany, istniała fantastyczna kolekcja, która nie była pokazywana, obiekt jest świetnie zlokalizowany i będzie oddziaływał na otoczenie" – powiedział minister. Podkreślił także znakomite tempo inwestycji, którą cechowała wielka skala trudności, rzetelność i terminowość realizacji, oraz nawiązanie do osoby Józefa Czapskiego – wnuka Emeryka, przez planowaną przez MNK budowę pawilonu jego pamięci na terenie muzeum. "To składa się na taką dobrą całość szacunku do tego, co jest w monetach, w murach i w postaci Czapskiego" – podkreślił minister, wyrażając zadowolenie z inwestycji realizowanych z Muzeum Narodowym w Krakowie.
Minister poinformował także zebranych, że w piątek podpisał plan na lata 2014-2020 – uwzględniający "rozbudowę Muzeum Narodowego w Krakowie, depozytorium dla Biblioteki Narodowej w Warszawie i archiwów państwowych, w tym Archiwum Narodowego w Krakowie po przekształceniu".
Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Zofia Gołubiew wręczyła ministrowi czerwony złoty Aleksandra Jagiellończyka z 1503 roku, zaginiony i odtworzony z opisów w XIX wieku. "Gdyby ta oryginalna moneta się znalazła, apelujemy do pana ministra, że tu powinna zostać kupiona za ciężkie pieniądze" – powiedziała Zofia Gołubiew, dziękując ministrowi w imieniu całego zespołu za pomoc w rewitalizacji muzeum.
W ramach projektu gruntownie wyremontowano XIX-wieczny Pałacyk Czapskich oraz pawilon muzealny i przeprowadzono konserwację wyposażenia dawnego, prywatnego muzeum Czapskich. Zrewitalizowano otaczający pałacyk zabytkowy ogród i Lapidarium. Powstała nowoczesna ekspozycja obejmująca 2,5 tys. najcenniejszych monet, medali i banknotów z kolekcji Gabinetu Numizmatycznego, a także prezentująca starodruki, mapy i rękopisy.
Stworzone zostało także profesjonalne zaplecze badawcze, nowoczesne skarbce, czytelnia umożliwiająca korzystanie z księgozbioru o tematyce numizmatycznej, liczącego obecnie niemal 6 tys. pozycji. Powstało 40 zintegrowanych z gablotami ekspozycyjnymi stanowisk multimedialnych, sala wystaw zmiennych, sala adiowizualna i konferencyjna. Zainstalowano także windy osobowe i towarowe do transportu eksponatów.
Koszt utworzenia Europejskiego Centrum Numizmatyki Polskiej to 23,1 mln zł, z czego 19,6 mln zł pochodzi ze środków UE.(PAP)
hp/ abe/