Oprowadzanie po osiedlu domków fińskich, spotkania i wystawy oraz wyprzedaż garażowa - to atrakcje dla odwiedzających warszawski Jazdów. Impreza odbyła się w ramach sobotniej Nocy Muzeów. "To fantastyczne, że w samym środku miasta znajduje się takie miejsce, pełne zieleni i - wyjątkowego spokoju. Cieszę się, że ktoś stara się je dobrze wykorzystać, jest tu duży potencjał" - skomentowała Noc Muzeów w warszawskim Jazdowie, 22-letnia Klaudia, studentka polonistyki.
Wśród atrakcji, przygotowanych przez organizatorów znalazły się m.in. wystawy prac studentów warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, pikniki, warsztaty plastyczne dla dzieci, wystawy fotografii i przede wszystkim zwiedzanie wnętrz domków fińskich. Niektóre z domków na sobotnią noc przekształcono w knajpki. Atrakcją dla wielu osób była też wyprzedaż garażowa.
"Zorganizowaliśmy się oddolnie, jest to inicjatywa mieszkańców. Zaprosiliśmy do współpracy wiele instytucji, organizacji i fundacji, które w jakiś sposób zagospodarowały przestrzeń wokół domków i same domki. Chcemy pokazać potencjał tego miejsca - co może się tu odbywać, jak wiele może się dziać - powiedział w rozmowie z PAP Andrzej Górz, jeden z inicjatorów imprezy.
Jak dodał propozycje są różnorodne. "To miejsce wcale nie musi zniknąć z mapy Warszawy, tylko może nadal funkcjonować, w jakiejś innej formie, jako pewnego rodzaju centrum społeczne. To nie powinien być teren zamknięty - obecnie znajduje się tu siedem, osiem domków, które stoją opuszczone i nadają się doskonale do zagospodarowania" - powiedział Górz.
W dwóch grupach odbyły się wycieczki po osiedlu domków fińskich. O historii osiedla opowiadali jego mieszkańcy. Osiedle Jazdów to kolonia 30 domków jednorodzinnych. Powstała w 1945 r. między gmachem Sejmu a Parkiem Ujazdowskim, w ramach reparacji wojennych, jakie Finlandia zmuszona była świadczyć na rzecz ZSRR po II wojnie światowej.
W domkach zamieszkali architekci oraz pracownicy Biura Odbudowy Stolicy. Później w tej zielonej enklawie niemal w samym centrum miasta chętnie zamieszkiwali artyści. Swój fiński domek miał tu poeta i satyryk Jonasz Kofta; aktor i satyryk Jan Pietrzak a także aktorka Barbara Wrzesińska (PAP)
pj/ abe/