Większość zbioru unikalnych XVI-wiecznych supraskich fresków, znajdujących się obecnie w Muzeum Ikon w Supraślu koło Białegostoku, przeszła w tym roku renowację - poinformowała kierownik muzeum Krystyna Stawecka. Pieniędzy starczyło na odnowienie 22, z 30 tablic z polichromiami. Szefowa placówki liczy na to, że w niedługim czasie uda się zdobyć fundusze na renowację pozostałych.
To freski w stylu bizantyjskim, uratowane ze zburzonej w 1944 roku przez wycofujących się Niemców (obecnie odbudowanej, trwa jej wykańczanie wewnątrz - PAP) cerkwi Zwiastowania Najświętszej Marii Panny, głównej świątyni supraskiego monasteru. Freski obecnie znajdują się w zbiorach Muzeum Ikon w Supraślu, które także znajduje się na terenie klasztornym.
Ostatnia konserwacja fresków miała miejsce w latach 60. ubiegłego wieku. Jak powiedziała PAP kierownik muzeum Krystyna Stawecka, tegoroczna renowacja objęła 22, z 30 tablic z freskami. Dodała, że na tyle pozwoliła dotacja, jaką muzeum otrzymało z resortu kultury i od władz samorządowych. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wsparło projekt kwotą 53 tys. zł, a Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego przekazał na ten cel ponad 30 tys. zł.
Prace renowacyjne objęły przede wszystkim oczyszczenie i uzupełnienie ubytków na freskach oraz naprawę drewnianych ram. Stawecka dodała, że chodziło o to, by uszczerbki na freskach nie posunęły się dalej. Podjęte prace uwidoczniły nieczytelne dotychczas inskrypcje, co pozwoli na dokładniejsze opracowanie naukowe zbioru.
"Freski po renowacji odzyskały swoją kolorystykę i blask" - powiedziała Stawecka. Kierownik supraskiego Muzeum Ikon liczy na to, że w najbliższym czasie uda się odnowić pozostałych osiem fresków, bo - jak dodała - w porównaniu z odnowionymi są "przygaszone".
Muzeum Ikon w Supraślu działa w zabudowaniach męskiego monasteru Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, to oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Oprócz unikalnych fresków, placówka posiada w swoich zbiorach jedną z najbogatszych w Polsce kolekcję ikon XVIII, XIX i XX-wiecznych.
Stawecka poinformowała, że w tym roku muzeum odwiedziło ponad 32 tys. osób. Placówka wydała też kilka publikacji dotyczących sztuki i teologii ikony a także poświęconych kolekcjom ikon w muzeach polskich. Zdaniem kierownik muzeum, dzięki temu placówka "buduje renomę ośrodka badawczego, znanego i cenionego w całym kraju". (PAP)
swi/ rof/