Po raz pierwszy w finale Nagrody Literackiej Nike znalazł się komiks - "Przygody na bezludnej wyspie" Macieja Sieńczyka. Poza tym o nagrodę ubiegają się w tym roku cztery powieści, tomik wierszy i reportaż. Laureata poznamy 6 października.
Nominowane powieści to: "Ciemno, prawie noc" (W.A.B.) Joanny Bator, horror rozgrywający się w Wałbrzychu, gdzie koszmary dzieciństwa bohaterki splatają się z dramatycznymi wydarzeniami, które rozgrywały się na Śląsku podczas wojny i tuż po niej. Do estetyki horroru nawiązuje też kolejna nominowana powieść - "Noc żywych Żydów" Igora Ostachowicza, w której mieszkańcy współczesnego Muranowa w Warszawie konfrontują się z duchami Żydów pomordowanych tam 70 lat wcześniej, w warszawskim getcie.
O Nike ubiega się też w tym roku "Morfina" Szczepana Twardocha (Wydawnictwo Literackie), której bohater, pół Polak, pół Niemiec, na początku II wojny światowej musi rozstrzygnąć, kim właściwie jest. W finale nagrody znalazła się też powieść Kai Malanowskiej "Patrz na mnie Klaro" (Krytyka Polityczna) o normalnej z pozoru dziewczynie, w której drzemie jednak skłonność do graniczącej z obsesją fascynacji innymi osobami.
Reportaż Katarzyny Surmiak-Domańskiej "Mokradełko" (Czarne) to historia kobiety, która za milczącą zgodą matki przez lata była wykorzystywana seksualnie przez swojego ojca. W "Mokradełku" patrzymy na nią oczami osób z jej najbliższego otoczenia: męża, sąsiadek, teściowej, lekarki. Do Nike nominowany jest też tomik wierszy - "Bach for my baby" Justyny Bargielskiej (Biuro Literackie).
Po raz pierwszy do Nagrody Literackiej Nike nominowano komiks - „Przygody na bezludnej wyspie" Macieja Sieńczyka (Lampa i Iskra Boża). To surrealistyczna opowieść o koszmarze sennym. Bohaterowi opowieści śni się, że jako rozbitek, wraz z przypadkowymi współtowarzyszami, trafia na bezludną wyspę. Sekretarz nagrody Nike Juliusz Kurkiewicz podkreślił, że komiks już dawno został nobilitowany uznaniem jego przynależności do świata literatury, i było kwestią czasu pojawienie się go wśród nominacji do literackich nagród.
Nike jest nagrodą za najlepszą książkę roku. Zwycięzca otrzyma 100 tys. zł oraz statuetkę Nike dłuta Gustawa Zemły. W tym roku jury przewodniczy Tadeusz Nyczek.
Fundatorami Nagrody Literackiej Nike są „Gazeta Wyborcza” i Fundacja Agory. (PAP)
aszw/ ls/