Grobowiec Mikołaja Henryka Millera, powstańca styczniowego i sędziego Trybunału Kaliskiego zamierzają odnowić organizatorzy zbiórki pieniędzy na ratowanie zabytkowych kaliskich cmentarzy. Kwesta zostanie przeprowadzona w czwartek (1 listopada) na cmentarzu komunalnym w Kaliszu. Publiczną zbiórkę pieniędzy organizuje kaliski oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego przy wsparciu władz miasta. Kwestować będą aktorzy, dziennikarze, sportowcy i samorządowcy.
Jak poinformował PAP prezes kaliskiego PTTK Mateusz Przyjazny, znaczną część pieniędzy zebranych w trakcie tegorocznej zbiórki pochłonie przeprowadzona już renowacja grobowca Katasonowiczów, Grabowskich i Myszkiewiczów - przybyłych z Macedonii inicjatorów założenia w XVIII w. w Kaliszu prawosławnej nekropolii. Jej remont zakończył się w połowie tego roku. Koszt prac remontowych wyniósł 30 tys. zł, wykonawcy zapłacono dotąd 20 tys. zł, które zebrano podczas trzech poprzednich zbiórek.
"Gdyby udało nam się zebrać więcej pieniędzy przeznaczymy je na restaurację grobowca zmarłego w 1923 roku powstańca styczniowego Mikołaja Henryka Millera, co uzgodniliśmy z konserwatorem zabytków" - poinformował Mateusz Przyjazny.
Na cmentarzu prawosławnym w Kaliszu znajdują się m.in. groby Ukraińców z Armii Pelury. Pochowano tam także około 50 wyższych oficerów, w tym 16 generałów Ukraińskiej Armii Ludowej, walczących wspólnie z Polakami w wojnie bolszewickiej 1920 r.
Na nekropolii złożono też szczątki sprzyjającego Polakom carskiego gubernatora Kalisza od 1883 r. Michała Piotrowicza Dragana. Jego polityka doprowadziła do rozkwitu miasta.
Cmentarz prawosławny położony jest w samym centrum miasta, przy tzw.Rogatce. Obok znajdują się jeszcze dwie inne zabytkowe nekropolie: rzymsko-katolicka z 1807 r. i ewangelicko-augsburska z połowy XVII wieku. Wszystkie wpisane są do rejestru zabytków. (PAP)
rpo/ ako/