Reinhard Jaud będzie gwiazdą rozpoczynających się w piątek XVIII Międzynarodowych Olkuskich Dni Muzyki Organowej i Kameralnej. Uczestnicy festiwalu grać będą na liczących prawie 400 lat olkuskich organach.
Koncerty trwającego trzy dni festiwalu odbywać się będą w gotyckiej Bazylice Mniejszej św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu. W piątek podczas inauguracji festiwalu będzie można posłuchać gry na organach Dariusza Bąkowskiego-Kois, który pełni funkcję prorektora Akademii Muzycznej w Krakowie.
Uczestnicy olkuskiego festiwalu będą mieli okazję usłyszeć koncert pt. „Laudate Dominum” w wykonaniu krakowskich artystów: Ewy Diczuk-Kozioł (sopran), Jacka Bylicy (fortepian) oraz Filipa Słowiaka (flet), a także słynnego chóru Bel Canto.
W sobotę zaprezentuje się Radosław Marzec z Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. W roku 1994 został laureatem nagrody głównej na Konkursie Organowym w Rumii, a w roku 1999 był finalistą międzynarodowego konkursu organowego w Kaliningradzie, gdzie otrzymał nagrodę specjalną. Jest autorem książki "Interpretacja utworów organowych Jana Sebastiana Bacha w świetle źródeł XVIII- wiecznych".
Austriak Reinhard Jaud zagra w ostatni dzień festiwalu, w niedzielę 7 października. Artysta ukończył studia na wyższych uczelniach muzycznych Wiednia i Salzburga. Od roku 1977 r. jest kustoszem i organistą organów Eberta w Hofkirche w Innsbrucku oraz profesorem konserwatorium w tym mieście. Od 1978 roku pełni także funkcję organisty katedry w Innsbrucku. W roku 1984 r. otrzymał nagrodę niemieckiej krytyki muzycznej za nagranie utworów Christiana Ehrbacha.
Uczestnicy olkuskiego festiwalu będą mieli także okazję usłyszeć koncert pt. „Laudate Dominum” w wykonaniu krakowskich artystów: Ewy Diczuk-Kozioł (sopran), Jacka Bylicy (fortepian) oraz Filipa Słowiaka (flet), a także słynnego chóru Bel Canto.
"Festiwalowi towarzyszą także wystawy artystów malarzy inspirowanych muzyką organową. W tym roku wernisaż wystawy +Harmonia Sacra 2012 + odbędzie się w sobotę w Olkuskim Centrum Kultury" - powiedział rzecznik Urzędu Miasta w Olkuszu Jarosław Medyński.
Olkuski dziennikarz Jacek Sypień przypomina w swojej książce, że twórca olkuskich organów Hans Hummel pochodził z Norymbergii. Na początku XVII w. przeniósł się do Krakowa, a w 1611 r. przyjął za tysiąc florenów zamówienie na zbudowanie organów w Olkuszu. W trakcie tych prac zginął jego syn; dziecko spadło z rusztowania i zmarło. Mistrz przerwał prace w 1624 roku. Budowę organów dokończył w 1633 r. uczeń Hummla - Jerzy Nitrowski. W tym czasie jego mistrz już nie żył - miał popełnić samobójstwo trzy lata wcześniej. (PAP)
rcz/ hes/