Przed wejściem do łódzkiego ogrodu zoologicznego odsłonięto w sobotę rzeźbę przedstawiającą Maurycego i Hawranka - głównych bohaterów jednego z seriali animowanych dla dzieci. To kolejny mini-pomnik na szlaku "Łódź Bajkowa". Rzeźba przedstawiająca Maurycego i Hawranka, podobnie jak inne rzeźby na bajkowym szlaku, ma metr wysokości i jest wykonana z brązu. Jej autorem jest Marcin Mielczarek.
Dariusz Zawilski, jeden z reżyserów serialu, ma nadzieję, że dla dzieci odwiedzających ZOO stojąca przed nim rzeźba będzie zachętą do poznania zapomnianych już trochę, ale niezwykle barwnych przygód Maurycego i Hawranka. „To dwóch bardzo fajnych i sympatycznych łobuziaków, broniących leśne zwierzątka przed bardzo złym czarownikiem, którego potrafią wywieźć w pole” – powiedział Zawilski.
„Maurycy i Hawranek” to już ósma z kultowych bajek łódzkiego Se-ma-fora, która doczekała się mini-rzeźby z wizerunkiem głównych bohaterów. Wszystkie tworzą szlak turystyczny "Łódź Bajkowa", którego historia rozpoczęła się 24 października 2009 r. Tego dnia na głównej ulicy Łodzi, Piotrkowskiej, odsłonięto pierwszy „bajkowy mini-pomnik” upamiętniający serial „Miś Uszatek”.
Wyprodukowany przez Se-ma-fora lalkowy serial "Maurycy i Hawranek" powstał w latach 1986-1990, na podstawie książki Zbigniewa Żakiewicza „Dwaj dzielni z Plimplańskiego lasu”. Składa się z 13 odcinków, w których dwójka bohaterów poznaje zwyczaje zwierząt i tajemnice lasu. Ścieżkę dźwiękową bajki stworzył zespół Pod Budą.
„Maurycy i Hawranek” to już ósma z kultowych bajek łódzkiego Se-ma-fora, która doczekała się mini-rzeźby z wizerunkiem głównych bohaterów. Wszystkie tworzą szlak turystyczny "Łódź Bajkowa", którego historia rozpoczęła się 24 października 2009 roku. Tego dnia na głównej ulicy Łodzi, Piotrkowskiej, odsłonięto pierwszy „bajkowy mini-pomnik” upamiętniający serial „Miś Uszatek”.
Później w różnych miejscach Łodzi stanęły rzeźby upamiętniające seriale: „Pingwin Pik-Pok", „Dziwny Świat Kota Filemona”, „Zaczarowany ołówek”, „Plastusiowy pamiętnik”, „Trzy misie” i „Przygód kilka Wróbla Ćwirka”.
„Te małe, sympatyczne postacie pojawiają się w takich miejscach, które łodzianie, a przede wszystkim dzieci, chętnie odwiedzają. Te bajki mają promować fajne miejsca w Łodzi” – powiedziała wiceprezydent Łodzi Agnieszka Nowak.
Docelowo szlak „Łódź bajkowa” ma mieć 17 mini-rzeźb. Do odsłoniętych już małych pomników wkrótce dołączą kolejne, przypominające bohaterów seriali: "Ferdynand Wspaniały", "Kasztaniaki", "Kolorowy świat Pacyka", "Mordziaki", „Muminki”, "Przygody misia Colargola", "Czarnoksiężnik z krainy Oz" i "Zajączek Parauszek" oraz film "Piotruś i wilk".(PAP)
duk/ itm/