Nagrodę Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy za rok 2012 wręczono w poniedziałek w Zachęcie-Galerii Narodowej w Warszawie. Tegoroczną nagrodą, za działalność krytyczną, uhonorowano Piotra Kosiewskiego i Artura Żmijewskiego. Celem nagrody jest wyróżnianie wybitnych przedstawicieli życia artystycznego i upamiętnianie dorobku jej patrona.
Jury doceniło Piotra Kosiewskiego, wieloletniego komentatora wydarzeń polskiej sceny artystycznej na łamach "Tygodnika Powszechnego" oraz Artura Żmijewskiego, za jego działalność krytyczną i pracę kuratora 7. edycji Berlin Biennale a także towarzyszącej temu wydarzeniu publikacji "Forget Fear".
"Dziękuję za docenienie mojej codziennej pisaniny, która siłą rzeczy jest bardzo uwikłana w czasowość. Szybko przemija. Dzisiaj, gdy mówi się o końcu tradycyjnej prasy, jest to coś niezwykłego - powiedział podczas uroczystości w Zachęcie Piotr Kosiewski.
Piotr Kosiewski (ur. 1967 r. w Lublinie) jest krytykiem i historykiem sztuki, pracownikiem Fundacji Batorego, na stałe współpracującym z "Tygodnikiem Powszechnym". Współpracował też m.in. z miesięcznikiem "Znak", kwartalnikiem literackim "Kresy". Publikował m.in. na łamach "Czasu Kultury", "Res Publiki Nowej" i "Więzi". Jest współredaktorem tomów zbiorowych, m.in. "Historycy polscy i ukraińscy wobec problemów XX wieku" (2000) oraz "Wojny bałkańskie" (w druku).
"Nie bardzo jestem krytykiem, nie bardzo rozumiem swoją działalność jako krytyczną. (...) Jeśli nawet byłem krytykiem, to nie uprawiałem połajanek, nie tłumaczyłem artyście, co on powinien zrobić, zamiast tego co zrobił, ale starałem się wspólnie z nim wypracować jakąś przyszłość, często w konflikcie, niezgodzie" - mówił drugi z laureatów Artur Żmijewski.
"Nie bardzo jestem krytykiem, nie bardzo rozumiem swoją działalność jako krytyczną. (...) Jeśli nawet byłem krytykiem, to nie uprawiałem połajanek, nie tłumaczyłem artyście, co on powinien zrobić, zamiast tego co zrobił, ale starałem się wspólnie z nim wypracować jakąś przyszłość, często w konflikcie, niezgodzie" - mówił drugi z laureatów Artur Żmijewski.
Artur Żmijewski (ur. w 1966 r. w Warszawie) jest jednym z najbardziej znanych polskich artystów współczesnych. Artysta multimedialny, redaktor artystyczny "Krytyki Politycznej", autor instalacji, obrazów oraz filmów. W latach 1990-1995 studiował na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, w pracowni Grzegorza Kowalskiego. Jego prace dotykają obszarów tabu, podejmują tematykę cielesności i obcości Innego. W 2005 r. reprezentował Polskę w pawilonie narodowym podczas Biennale w Wenecji. Artysta przedstawił wówczas pracę "Powtórzenie". W 2010 r. został wybrany kuratorem 7. edycji Biennale Sztuki Współczesnej w Berlinie; festiwal odbył się w 2012 r. Swoje prace wystawiał m.in. w Nowym Jorku, Lipsku, Bostonie i Londynie. W 2000 r. zdobył nagrodę na wystawie Guarene Arte za film "Oko za oko".
Jerzy Stajuda (1936-1992) był krytykiem sztuki i malarzem, jedną z najważniejszych osobistości warszawskiego świata artystycznego. Swoje teksty na temat malarstwa publikował m.in. we "Współczesności", "Przeglądzie Artystycznym", "Więzi" i "Przeglądzie Kulturalnym". We "Współczesności" prowadził w latach 1960-1967 kolumnę "O obrazach i innych takich".
Fundatorem nagrody jest rodzina Jerzego Stajudy oraz Zachęta-Narodowa Galeria Sztuki. Pierwsza edycja Nagrody Krytyki Artystycznej miała miejsce w 1992 r., jej laureatem został wówczas prof. Piotr Piotrowski, wyróżniony za książkę "Dekada". Laureatami nagrody byli w przeszłości m.in. Józef Chrobak, Dorota Jarecka, Karol Sienkiewicz, Piotr Juszkiewicz, Jola Gola, Gerard Blum-Kwiatkowski, Hanna Wróblewska. W roku 2000 nagrodę honorową otrzymał prof. Mieczysław Porębski, w 2011 r. za całokształt działalności uhonorowano Andę Rottenberg. Nagrodą jest oryginalny rysunek, wykonany przez Stajudę.
Podczas poniedziałkowej uroczystości w Zachęcie wspominano także zmarłych w ubiegłym roku historyków sztuki: Ewę Mikinę, prof. Małgorzatę Kitowską-Łysiak i prof. Mieczysława Porębskiego.
Uroczystość uświetnił koncert perkusisty Mikołaja Wieleckiego. (PAP)
pj/ abe/