Ponad dwadzieścia wystaw czasowych zostanie zorganizowanych w przyszłym roku w Muzeum Narodowym w Krakowie. Po modernizacji otwarte zostaną trzy oddziały: Europejskie Centrum Numizmatyki Polskiej, Ośrodek Europeum i Muzeum Karola Szymanowskiego w Zakopanem.
„Rok 2013 będzie dla nas czasem kończenia dużych inwestycji. Mam też plan, by zacząć zmienić sposób prezentowania naszych zbiorów w galeriach stałych” - mówiła we wtorek PAP dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Zofia Gołubiew.
Prezentem dla publiczności będzie darmowy wstęp na wszystkie wystawy stałe i czasowe w Muzeum od 27 grudnia do 27 stycznia. Pomysłodawcą akcji był minister kultury Bogdan Zdrojewski – z jego inicjatywy w listopadzie br. można było zwiedzić bezpłatnie Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Łazienki Królewskie, Muzeum Pałacu w Wilanowie i Zamek Królewski na Wawelu i we wszystkich tych miejscach frekwencja wzrosła kilkukrotnie.
„Mamy nadzieję, że ten nasz prezent zostanie dobrze odebrany przez osoby, które z różnych przyczyn nie mogły do tej pory dotrzeć do Muzeum. Może uda się nam stworzyć modę na chodzenie do muzeum” – mówiła kierownik działu upowszechniania MNK Beata Majcher. Jak podkreśliła, to także forma podziękowania dla publiczności za udany sezon.
Podczas miesiąca darmowego zwiedzania prowadzone będą badania, które mają pokazać, co publiczności się podoba i jakie są jej oczekiwania.
Pierwsza z przyszłorocznych wystaw czasowych „Portrety, symbole, broń” organizowana w rocznicę Powstania Styczniowego - zostanie otwarta w Gmachu Głównym 23 stycznia.
Od początku lutego publiczność odwiedzająca Kamienicę Szołayskich będzie mogła zajrzeć do „Szuflady Wisławy Szymborskiej” – czyli saloniku, w którym pokazywane będą oryginalne sprzęty z mieszkania poetki, bibeloty i słynne wyklejanki.
W 2013 r. w Muzeum Narodowym będzie można zobaczyć m.in. ekspozycje prac Edwarda Dwurnika, autora eksperymentalnych animacji Juliana Antoniszczaka (Antonisza) oraz zdjęć legendarnego fotoreportera Roberta Capy.
Jesienią zaplanowano prezentację należących do Muzeum zbiorów pochodzących z Chin zatytułowaną „W przestrzeni Smoka” oraz wystawę „Chłopiec rośnie na rycerza” - poświęconą tematowi męskości w sztuce polskiej od końca XVIII po współczesność.
W przyszłym roku planowane jest zakończenie trzech dużych inwestycji. W maju przewidziano otwarcie wyremontowanej willi „Atma” w Zakopanem, w której mieści się Muzeum Karola Szymanowskiego.
W połowie roku publiczność będzie mogła wejść do niedostępnego od kilkudziesięciu lat Pałacyku Czapskich i w utworzonym tam Europejskim Centrum Numizmatyki Polskiej podziwiać kolekcję monet, medali i banknotów. Jesienią w zabytkowym spichlerzu na pl. Sikorskiego w Krakowie otwarty ma być Ośrodek Kultury Europejskiej Europem, gdzie prezentowana będzie kolekcja europejskiego malarstwa i rzeźby od XIV od XX wieku.
Jednym z ważniejszych muzealnych projektów będzie „Analiza ryzyka w odniesieniu do ochrony zbiorów”, który ma wskazać m.in. zagrożenia związane z przechowywaniem zabytkowych obiektów. Muzeum będzie też uczestniczyć w międzynarodowym projekcie poświęconym wpływom kultury tureckiej na sztukę europejskiego renesansu, w ramach którego w l. 2014 i 2015 zaplanowano w Krakowie konferencję naukową i wystawę.
W 2012 r. Muzeum Narodowe zrealizowało 24 wystawy czasowe i osiem pokazów. Cztery wystawy prezentowano w kraju, a jedną za granicą. Rocznie krakowskie muzeum odwiedza ok. 650 tys. osób.(PAP)
wos/ ls/ mow/