Holenderski twórca filmów animowanych Paul Driessen został uhonorowany nagrodą Smoka Smoków podczas tegorocznego 53. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Wręczenie nagrody odbyło się we wtorek podczas festiwalu.
"Nigdy nie czuję się całkowicie zadowolony ze swoich osiągnięć, ale z drugiej strony miło jest otrzymywać nagrodę za osiągnięcia i prace całego życia. Natomiast im starszy się staję, z tym większym krytycyzmem patrzę na to, czego dokonałem do tej chwili" - powiedział laureat podczas konferencji prasowej poprzedzającej uroczystość.
"Zdecydowanie kocham moją pracę, kocham pracę nad krótkimi filmami animowanymi, ponieważ uważam, że lepiej być projektantem, twórcą animacji, niż osobą która zajmuje się bardziej zarządzaniem, jak to jest w przypadku kiedy tworzy się filmy fabularne" – powiedział Paul Driessen. Dodał, że lubi także pisać książki dla dzieci.
Przyznał także, że "najtrudniejszą częścią jego pracy jest sprzedawanie swoich pomysłów i idei".
Goście festiwalowi będą mieli okazję zobaczyć retrospektywę ponad 20 filmów animowanych artysty, w tym nominowane do Oscara "3 panny", zrealizowane w latach 60. reklamy oraz słynną "Żółtą łódź podwodną", w której powstaniu brał udział.
Paul Driessen urodził się w 1940 roku w Nijmegen, w Holandii. Rysunkiem zainteresował się we wczesnej młodości, w 1964 roku ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Utrechcie i pracował jako animator reklam telewizyjnych. W 1967 roku został zaproszony przez George’a Dunninga do współpracy przy jego "Żółtej łodzi podwodnej" Beatlesów. W 1970 roku wyemigrował do Kanady. W latach 80. przejął po Janie Lenicy katedrę filmu animowanego na uniwersytecie w Kassel, w Niemczech, gdzie uczył do 2005 roku. Obecnie pracuje nad nową krótkometrażową animacją, będącą holendersko-kanadyjską koprodukcją.
Dreissen w narracji swoich filmów często stosuje metodę split screen (podzielonego ekranu); jego styl jest łatwo rozpoznawalny dzięki nieustannie drgającej kresce i płynnym ruchom jego postaci.
Paul Driessen jest laureatem ponad 50 nagród, został m.in. uhonorowany za całokształt twórczości na festiwalach filmów animowanych w Ottawie (1984) i Zagrzebiu (2002) otrzymał także Annie Award (amerykańska nagroda za osiągnięcia w animacji – PAP) "za znaczący wkład w sztukę animacji". W 2005 roku został laureatem Specjalnego Złotego Dinozaura na krakowskim festiwalu Etiuda & Anima. W 2000 roku jego film "3 Misses" został nominowany do Oscara.
Nagroda Smoka Smoków przyznawana jest przez Radę Programową Krakowskiej Fundacji Filmowej od 1998 roku za szczególne osiągnięcia w dziedzinie filmu dokumentalnego i animowanego. Jej laureatami byli m.in.: Kazimierz Karabasz, Stephen i Timothy Quay, Werner Herzog, Raoul Servais, Allan King, Jerzy Kucia, Albert Maysles, Jonas Mekas i Helena Trestikova. (PAP)
hp/ abe/