Prawie 300 zabytków - m.in. ołtarze, rzeźby, chrzcielnice i ambony - z powiatu stargardzkiego (Zachodniopomorskie) oznaczono specjalnymi kodami; dzięki temu w przypadku kradzieży zabytki będzie można łatwo zidentyfikować i chronić przed wywozem za granicę.
Jak poinformowała w niedzielę stargardzka policja, zabytki zostały oznakowane mikrocząsteczkami tworzącymi specjalny kod; ma on wielkość 0,4 mm i jest widoczny dopiero po czterdziestokrotnym powiększeniu pod mikroskopem.
Karty zabytków z dokumentacją fotograficzną oraz informacją o kodach, którymi zostały oznakowane, trafią do bazy danych. W przypadku kradzieży policja będzie mogła w krótkim czasie wysłać pocztą elektroniczną dokładną informację o zaginionym przedmiocie do wszystkich służb na terenie województwa; placówek izby celnej, straży granicznej oraz bazy Interpolu. Również podczas rutynowych kontroli policja będzie mogła stwierdzić, czy zabytek pochodzi z terenu powiatu.
Projekt „Poprawa bezpieczeństwa zabytków w powiecie stargardzkim” koordynowany przez Starostwo Powiatowe w Stargardzie Szczecińskim zrealizowano przy współudziale m.in. Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie, Szczecińskiego Diecezjalnego Konserwatora Zabytków, Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie oraz Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Szczecinie. (PAP)
res/ abr/