Dni kultury gruzińskiej oraz kazachskiej znalazły się w programie tegorocznego Etno Gaude Mater - imprezy, która tradycyjnie poprzedza Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej Gaude Mater. Jedną z atrakcji będzie zwiedzanie typowej kazachskiej jurty.
Tegoroczny Etno Gaude Mater odbędzie się w Częstochowie (Śląskie) i Radomsku (Łódzkie).
O jego programie poinformowała PAP w poniedziałek dyrektor 23. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej Gaude Mater, Małgorzata Zuzanna Nowak. "Przygotowaniem programu dni kultury gruzińskiej zajęło się Stowarzyszenie +Most do Gruzji+. Przedstawiciele tego stowarzyszenia zaproponowali również, by przy okazji zorganizować dzień kultury kazachskiej. I tak w tegorocznym programie mamy szereg bardzo ciekawych punktów programu, jak np. prezentacja filmów w typowej jurcie kazachskiej, czy warsztaty śpiewu gruzińskiego" - powiedziała Nowak.
W bogatym programie dni kultury gruzińskiej, które odbędą się w Częstochowie (sobota) i Radomsku (niedziela) znalazły się warsztaty kuchni gruzińskiej, warsztaty tańca, wykład nt. historii winiarskich tradycji tego kraju, prezentacja turystyczna "Podróż do Gruzji", fotograficzna prezentacja pt. "Historia Gruzji poprzez jej zabytki".
W bogatym programie dni kultury gruzińskiej, które odbędą się w Częstochowie (sobota) i Radomsku (niedziela) znalazły się warsztaty kuchni gruzińskiej, warsztaty tańca, wykład nt. historii winiarskich tradycji tego kraju, prezentacja turystyczna "Podróż do Gruzji", fotograficzna prezentacja pt. "Historia Gruzji poprzez jej zabytki". Zaplanowano także koncert muzyki gruzińskiej etnofolk. Uczestnicy imprezy będą mieli również okazję poznać wybrane wyrażenia z języka gruzińskiego.
Jedną z atrakcji dnia kazachskiego będzie możliwość zwiedzania typowej jurty. Będzie można ją oglądać na placu Biegańskiego w Częstochowie, w niedzielę. W niej odbędą się pokazy kazachskich filmów a także warsztaty tworzenia minijurty i robótek ręcznych. Tego dnia będzie można również wysłuchać bajek z kazachskich stepów, obejrzeć grę symulacyjną nt. obrzędowości ślubnej pt. "Ślub po kazachsku" oraz wziąć udział w degustacji potraw.
Etno Gaude Mater jest imprezą, która tradycyjnie poprzedza Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej Gaude Mater. Jego organizatorami są m.in. - Stowarzyszenie Przyjaciół Gaude Mater w Częstochowie, Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie, Stowarzyszenie "Most do Gruzji", Instytut Wschodnich Inicjatyw.
23 Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej Gaude Mater potrwa od 1 do 5 maja. Tegoroczna impreza, której organizatorem jest Stowarzyszenie Przyjaciół Gaude Mater, odbędzie się w pięciu miastach - Częstochowie, Krakowie, Katowicach, Radomsku, Lublińcu i Gdańsku.
Festiwal otworzy w Bazylice Jasnogórskiej występ wybitnego gitarzysty i kompozytora Paco Peny. Artysta wykona wraz ze swoim zespołem utwór na zespół flamenco i klasyczny chór pt. "Misa Flamenca". W Gdańsku, z okazji 80. rocznicy urodzin Henryka Mikołaja Góreckiego zostanie m.in. wykonany utwór wokalny inspirowany twórczością tego wybitnego kompozytora pt. "Pod Twoją Obronę" (autorem utworu jest brytyjski kompozytor polskiego pochodzenia Ambrose Field). Na zakończenie festiwalu odbędzie się koncert z okazji 80. urodzin Krzysztofa Pendereckiego. Po dyrekcją jubilata zostanie wykonany m.in. utwór wokalno-instrumentalny "Credo".(PAP)
ktp/ mlu/