Rada Polonii Świata zwróciła się z apelem do premiera Donalda Tuska o interwencję w sprawie ograniczenia przez MSZ tegorocznej dotacji dla TVP Polonia. "Obawiamy się o możliwość przetrwania tej polonijnej anteny" - podkreślono w liście, do którego dotarła PAP.
W liście do premiera członkowie Rady podkreślili, że TVP Polonia jako jedyna antena spośród dostępnych w kraju i za granicą od prawie 20 lat "realizuje postulaty niemal 18-milionowej diaspory polskiej na świecie - informuje o życiu kulturalnym i aktywności skupisk polonijnych; omawia wzajemne relacje Polonii i Polaków na świecie; prezentuje ich wybitnych przedstawicieli oraz ich wkład w osiągnięcia światowe".
"Tylko w TVP Polonia możemy oglądać specjalnie adresowane do Polonii programy informacyjne, publicystyczne i kulturalne (...) TVP Polonia tworzy pozytywny wizerunek Polski i Polaków, promuje nasz kraj za granicą; prezentuje zmiany zachodzące we wszystkich sferach życia w Polsce; ukazuje wkład Polski w rozwój kulturowy Europy i świata" - napisano w liście.
Jego autorzy podkreślili, że jest to telewizja, która pełniąc swą misję "mimo skromnych środków finansowych, może w pewnym zakresie konkurować z innymi stacjami publicznymi, do jakich mają dostęp Polacy w kraju i na świecie". "Dostrzegamy konieczność dalszych zmian i ulepszeń, aby w pełni dostosować tę antenę do wymogów dnia dzisiejszego. Jest to oczywiście niemożliwe bez odpowiednich nakładów finansowych" - zaznaczono.
"Tylko w TVP Polonia możemy oglądać specjalnie adresowane do Polonii programy informacyjne, publicystyczne i kulturalne (...) TVP Polonia tworzy pozytywny wizerunek Polski i Polaków, promuje nasz kraj za granicą; prezentuje zmiany zachodzące we wszystkich sferach życia w Polsce; ukazuje wkład Polski w rozwój kulturowy Europy i świata" - napisano w liście.
Sygnatariusze listu oceniają, że w tym roku antena znalazła się w sytuacji "skrajnie dramatycznej".
"Ministerstwo Spraw Zagranicznych drastycznie zmniejszyło dofinansowanie programu. Obawiamy się o możliwość przetrwania tej polonijnej anteny. Nie rozumiemy decyzji ministerstwa, odpowiedzialnego za współpracę z Polonią i Polakami za granicą, która pozbawia możliwości normalnej pracy TVP Polonia" - napisali, zaznaczając, że jednocześnie resort "hojnie wspiera telewizję TV Biełsat" (tegoroczna propozycja MSZ dla tej anteny to 17 mln zł).
Proszona o komentarz w tej sprawie rzeczniczka TVP Joanna Stempień-Rogalińska powiedziała PAP, że resort spraw zagranicznych zadeklarował współfinansowanie TVP Polonia w 2013 r. na poziomie 2 mln zł. W latach 2007-2012 było to 11 - 11,3 mln zł, co stanowiło od 20,6 - 44,3 proc. budżetu anteny.
"Ta propozycja oznacza duże uszczuplenie udziału MSZ w finansowaniu TVP Polonia i nas nie satysfakcjonuje. Liczymy na to, że dalsze rozmowy przyniosą pozytywny efekt w tej sprawie" - powiedziała Stempień-Rogalińska.
Pod listem do premiera podpisali się: wiceprezes Rady Polonii Świata Helena Miziniak, prezydent honorowy Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych Tadeusz Pilat, prezes Związku Polaków na Litwie Michał Mackiewicz, wiceprezes Kongresu Polonii Amerykańskiej Bożena Kamiński, wiceprezes Kongresu Polonii Kanadyjskiej Jan Cytowski, wiceprezes Konwentu Organizacji Polskich w Niemczech Aleksander Zając, prezes Kongresu Polaków w Rosji Halina Romanowa, prezes Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie Emilia Chmielowa, prezes Centralnej Reprezentacji Wspólnoty Brazylijsko-Polskiej Andrzej Hamerski oraz sekretarz generalny Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych Roman Śmigielski.
Program satelitarny TVP Polonia rozpoczął nadawanie w 1993 r. jako trzecia antena telewizyjna w Polsce - po TVP1 i TVP2. Program przeznaczony jest głównie dla Polonii i Polaków mieszkających za granicą. TVP Polonia jest jednym z kanałów TVP wyszczególnionych w ustawie o radiofonii i telewizji. (PAP)
mca/ abr/ jra/