Jak łączyć ze sobą ludzi poprzez operę i taniec, jak uczyć ludzi w każdym wieku rozumienia tych sztuk - na te pytania będą próbowali odpowiedzieć uczestnicy rozpoczynającej się w czwartek międzynarodowej konferencji w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej. Warszawska konferencja dotycząca edukacji w zakresie teatru operowego i tańca potrwa do soboty. Jej program zaprezentowano na środowej konferencji prasowej.
Organizatorem - oprócz Teatru Wielkiego - jest organizacja RESEO (European Network for Opera and Dance Education) powstała w 1996 roku, która ma swoją siedzibę w Brukseli.
"Zagadnienia, które sprawiły, że powstała taka organizacja jak RESEO, mieszczą się w centrum misji każdej instytucji kultury, a w szczególności - w misji opery narodowej. To rodzaj obowiązku wobec przyszłych pokoleń, ale to także czysty interes polegający na tym, że tym sami wychowujemy klienta" - mówił dyrektor naczelny Teatru Wielkiego-Opery Narodowej Waldemar Dąbrowski.
"Chodzi nam o to, żeby prowadzić pewną dywersyfikację widowni, aby do opery przychodzili nie tylko ci, którzy mieli taką tradycję rodzinną, ale także te osoby, dla których to całkiem nowe doświadczenie" - tłumaczyła Katherine Heid z organizacji RESEO.
"W istocie rzeczy nie chodzi jednak przecież o to, aby sale teatralne były pełne, ale o to, żeby życie tych ludzi było pełniejsze, mądrzejsze, spełnione" - zwrócił uwagę.
"Chodzi nam o to, żeby prowadzić pewną dywersyfikację widowni, aby do opery przychodzili nie tylko ci, którzy mieli taką tradycję rodzinną, ale także te osoby, dla których to całkiem nowe doświadczenie" - tłumaczyła Katherine Heid z organizacji RESEO.
Konferencje otworzą: Waldemar Dąbrowski, dyrektor generalny Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej ds. Edukacji i Kultury Jan Truszczyński oraz dyrektor Departamentu Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Wiktor Jędrzejec.
Pierwszego dnia konferencji zaplanowano m.in. prezentację programu edukacyjnego Teatru Wielkiego-Opery Narodowej oraz wykład "Od dzieciństwa do późnej starości: międzypokoleniowe porozumienie płynące z uwarunkowań neurobiologicznych" prof. Colwyn Trevarthen z Wielkiej Brytanii.
O swoich doświadczeniach opowiedzą też m.in. specjalista ds. edukacji w Opera National de Nancy et de Lorraine (Fracja) - Carmelo Agnello, specjalista ds. edukacji we Vlaamse Opera w Belgii - Josephine Schreiber i dyrektor artystyczny Kairos Dance Theatre z USA Maria Genne.
W piątek odbędą się m.in. warsztaty praktyczne „Praca ze starszymi osobami” prowadzona przez konsultantkę ds. tańca i zdrowego samopoczucia Clare West. W sobotę w programie konferencji zaplanowano panel dyskusyjny, w trakcie którego głos zabierze m.in. kierownik działu edukacji Royal Opera House - Hannah Griffths.(PAP)
agz/ ls/ gma/