Koncertem w czwartek, w wigilię 100. rocznicy urodzin Witolda Lutosławskiego, rozpocznie się dedykowany kompozytorowi festiwal "Łańcuch". W programie znalazło się osiem koncertów z muzyką jubilata i kompozytorów współczesnych oraz cykl "Łańcuszek" dla dzieci.
X Festiwal Witolda Lutosławskiego "Łańcuch" potrwa do 9 lutego. W tym czasie w stolicy, obok kompozycji jubilata, będzie można wysłuchać również dzieł innych polskich kompozytorów współczesnych, m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Henryka Mikołaja Góreckiego. Na jednym z koncertów zostanie zaprezentowana twórczość stypendystów Lutosławskiego: Tadeusza Wieleckiego, Pawła Mykietyna, Aleksandra Lasonia, Tomasza Opałki, Grażyny Krzanowskiej i Andrzeja Krzanowskiego.
Na czwartkowym koncercie na Zamku Królewskim w Warszawie będzie można usłyszeć m.in. "Muzykę żałobną" i "Paroles tissees" Lutosławskiego. Wystąpią tenor Marcel Beekman i mezzosopran Roksana Wardenga oraz wiolonczelista Marcin Zdunik. Solistom towarzyszyć będzie Orkiestra Kameralna Miasta Tychy Ausko pod dyrekcją Marka Mosia. Teksty Paula Valéry'ego, Henriego Michaux i Cypriana Kamila Norwida zaprezentuje Maja Komorowska.
Na zakończenie festiwalu zagra Sinfonia Varsovia pod przewodnictwem Krzysztofa Pendereckiego. W programie występu znalazła się V Symfonia "Koreańska" Pendereckiego i Koncert na orkiestrę Lutosławskiego.
Pianista Garrick Ohlsson wystąpi w Warszawie 28 stycznia w towarzystwie Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Wrocławskiej pod dyrekcją Jacka Kaspszyka. Amerykański pianista wykona m.in. Koncert fortepianowy Lutosławskiego. Następnego dnia, 29 stycznia Ohlsson w towarzystwie Lutosławski Quartet zaprezentuje Kwartet smyczkowy Lutosławskiego i Kwintet fortepianowy Beli Bartoka.
Na koncercie z muzyką stypendystów Lutosławskiego wystąpi 1 lutego Sinfonietta Cracovia pod dyrekcją Roberta Kabary. 7 lutego zostanie zaprezentowany projekt "Cello Concerto - Hesitant - Direct" zrealizowany przez Andrzeja Bauera i Cezarego Duchnowskiego we współpracy z zespołem grającym muzykę współczesną i improwizowaną Kwadrofonik.
Na zakończenie festiwalu zagra Sinfonia Varsovia pod przewodnictwem Krzysztofa Pendereckiego. W programie występu znalazła się V Symfonia "Koreańska" Pendereckiego i Koncert na orkiestrę Lutosławskiego.
Koncerty będą się odbywać w Filharmonii Narodowej, Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego oraz na Zamku Królewskim w Warszawie.
W tym roku organizator festiwalu, Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego, przygotował minifestiwal dla dzieci "Łańcuszek". Młodzi melomani w wieku od 3 do 7 lat będą mogli zapoznać się z twórczością jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów muzyki współczesnej na rodzinnych koncertach w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki, Centrum Sztuki Współczesnej i Forcie Sokolnickiego w Warszawie oraz w Miejskim Ośrodku Kultury w Siedlcach.
Dla najmłodszych zaśpiewają wysokiej klasy artyści. Alt Jadwiga Rappe weźmie udział w koncercie "Ptasie plotki oraz kotki", na którym zostaną wykonane utwory Lutosławskiego i Igora Strawińskiego. Na koncercie "Bajka o Grzesiu i królu Sotulu" wystąpi flecista Robert Nalewajka i kwartet Camerata.
Nazwa festiwalu nawiązuje do trzech słynnych utworów komponowanych pod wspólnym tytułem. "Łańcuchy" nie stanowią cyklu i są całkowicie niezależnymi utworami, ich tytuły mają zwracać uwagę na zastosowaną w nich "technikę łańcuchową": "Łańcuch I" (1983) skomponowany dla zespołu London Sinfonietta, "Łańcuch II" (1985) - dla skrzypaczki Anne-Sophie Mutter oraz "Łańcuch III" (1986) - dla San Francisco Symphony Orchestra.
Strukturę tych utworów kompozytor tłumaczył: "W utworze zbudowanym na kształt łańcucha muzyka rozdzielona jest na dwa pasma. W każdym z pasm poszczególne odcinki rozpoczynają się i kończą w różnych miejscach. Innymi słowy, początek odcinka w jednym paśmie przypada na środek odcinka w paśmie drugim". (PAP)
mce/ ls/