Po raz piąty w Gorzowie Wlkp. odbędzie się Nocny Szlak Kulturalny – wydarzenie zainspirowane nocą muzeów, mające na celu propagowanie wśród gorzowian wszelakich odmian działalności kulturalnej.
Na szlak będzie można wyruszyć w sobotę od godz. 16, a zakończyć wędrówkę o drugiej w nocy (w niedzielę). W różnych punktach miasta na spacerowiczów czekać będę w tym czasie 23 różne atrakcje.
Filharmonia Gorzowska zachęca do udziału w grze pn. „Melodia Mistrzów”. Zabawa będzie polegała na odnalezieniu dziewięciu nut, z których każda naprowadzi gracza na nazwisko wybranego kompozytora.
Po dotarciu do "punktów nutowych" ukrytych wewnątrz i w bezpośredniej okolicy gmachu filharmonii (pomagać będzie karta gry) i odnalezieniu wszystkich nut, będzie trzeba ułożyć je w odpowiedniej kolejności na pięciolinii po to, aby utworzyć "kompozytorskie" rozwiązanie zagadki. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody.
Filharmonia Gorzowska zachęca do udziału w grze pn. „Melodia Mistrzów”. Zabawa będzie polegała na odnalezieniu dziewięciu nut, z których każda naprowadzi gracza na nazwisko wybranego kompozytora.
Muzeum Lubuskie zaprosi do swojego oddziału w Spichlerzu. Do północy będzie można obejrzeć wszystkie prezentowane w nim ekspozycje, a także pierwszą prezentację odrestaurowanego „skarbu przedmiotów z brązu kultury łużyckiej” znalezionego w podgorzowskim Deszcznie.
Na "skarb" składa się 20 pozycji - cztery siekierki, osiem sierpów, nóż, pięć bransolet oraz fragmenty naszyjnika i noża – wszystkie wykonane z brązu. Ich wiek został określony na 2,9 – 2,7 tys. lat.
Ponadto w Spichlerzu odbędzie się wernisaż wystawy przedmiotów kultury chińskiej pt. "Pięć barw smoka".
Kolejną propozycją na kulturalnym szlaku będzie „Galeria Bezbronna” - impreza, podczas której amatorzy i profesjonalni artyści mogą prezentować swoją twórczość w opuszczonych budynkach. W tym roku galeria zadomowiła się w Starym Ratuszu w centrum Gorzowa, w którym niegdyś mieściła się Komenda Miejska Policji.
Swoje prace od literatury, filmu, po malarstwo i rzeźbę mogą tam prezentować zarówno amatorzy, początkujący twórcy, jak i artyści o znacznym dorobku. W tym roku zrobi to prawie 100 autorów, którzy zaprezentują rysunki, obrazy, rzeźby i inne prace.
Skończywszy zwiedzanie „Galerii Bezbronnej” wystarczy pokonać kilkaset metrów by dotrzeć do najbardziej znanego zabytku Gorzowa – gotyckiej katedry.
Od godz. 18 do pierwszej w nocy można w niej zwiedzić wieżę, w której znajdują się sale muzealne, a na jednym z najwyższych poziomów punkt widokowy.
Wśród pozostałych propozycji znalazły się koncerty, wernisaże, prezentacje rzeźb, a nawet turniej tańca nowoczesnego.
Koordynatorem Nocnego Szlaku Kulturalnego jest Miejskie Centrum Kultury w Gorzowie. Szlak współtworzą lokalne instytucje i stowarzyszenia oraz osoby prywatne i grupy nieformalne.
Do wpisania się w mapę nocnych atrakcji kulturalnych zaproszono również księgarnie, kluby, kawiarnie, restauracje, kwiaciarnie. Wykaz wszystkich wydarzeń wraz z mapą można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej Gorzowa.
Wstępem do Nocnego Szlaku Kulturalnego będzie uroczyste zakończenie sezonu artystycznego w Gorzowie, które odbędzie się w piątkowy wieczór w amfiteatrze.
Przygotowany z tej okazji koncert pt. „Muzyka (NIE)Kontrolowana" będzie wspólnym dziełem trzech największych w mieście instytucji kultury - Teatru Osterwy, Filharmonii Gorzowskiej oraz Miejskiego Centrum Kultury.
Aktorzy gorzowskiego teatru wykonają najpopularniejsze piosenki Piotra Szczepanika, które składają się na spektakl „Kochać" w reż. Artura Barcisia. Muzycy Filharmonii Gorzowskiej zagrają cenione i lubiane utwory należące do kanonu muzyki klasycznej - Popołudnie fauna Claude'a Debussy'ego, Błękitną rapsodię na fortepian i orkiestrę George'a Gershwina, Bolero Maurice'a Ravela, Walc z suity "Maskarada" Arama Chaczaturiana. (PAP)
mmd/ ula/