Ok. 100 zdjęć autorstwa 25 fotografów mody znalazło się na wystawie „Vanity” w gmachu głównym Muzeum Narodowego w Krakowie. Prace, które publiczność będzie mogła oglądać od wtorku, pochodzą z kolekcji niemieckiego artysty Franza Christiana Gundlacha.
To pierwsza wystawa Gundlacha w Polsce. Została zorganizowana w ramach trwającego w Krakowie 11. Miesiąca Fotografii. Tematem przewodnim tegorocznej imprezy jest moda.
Jak poinformował w poniedziałek dziennikarzy Gundlach, ważnym zdjęciem ekspozycji jest to przy wejściu do sal wystawowych. Fotografia, autorstwa młodej Amerykanki Zoe Leonard, przedstawia olbrzymie lustro. „Przedmiot na fotografii jest motywem wprowadzającym do wystawy. Symbolizuje próżność (ang. vanity) i przypomina o pięknie, którego pożądamy” – powiedział.
Franz Christian Gundlach urodził się w 1926 r. Jest niemieckim artystą i kolekcjonerem. Od 40 lat zajmuje się fotografią mody, a od 35 lat kolekcjonuje prace sławnych fotografów mody.
Prace zajęły trzy sale wystawowe w muzeum. Ułożone zostały chronologicznie: od lat 20. XX w. do 2012 r. Zwiedzający zobaczą m.in. zdjęcia takich autorów jak: Cecil Beaton, George Hoyningen-Huene, Irving Penn, Richard Aedon, Tim Walker, a także dzieła samego Gundlacha. W rozmowie z PAP Gundlach podkreślił, że fotografie mody są czymś więcej niż zwykłymi zdjęciami. „Fotografie mody są świadkami czasów, w których zostały wykonane. Każde zdjęcie odzwierciedla jakąś epokę, pokazuje jak zmieniają się czasy i jak my się zmieniamy. Nas kiedyś nie będzie, a zdjęcia pozostaną” - mówił.
Jak zauważył kolekcjoner, przez wiele lat twierdzono, że fotografia robiona na zamówienie w celach użytkowych nie jest dziełem sztuki. Czas pokazał jednak, że to przekonanie było błędne. Gundlach dodał, że "kiedyś moda kształtowała fotografię, a w ostatnich latach najpierw powstają fotografie mody i to one kształtują modę".
Franz Christian Gundlach urodził się w 1926 r. Jest niemieckim artystą i kolekcjonerem. Od 40 lat zajmuje się fotografią mody, a od 35 lat kolekcjonuje prace sławnych fotografów mody.
Organizatorami czynnej do 1 września ekspozycji są: Muzeum Narodowe w Krakowie oraz Fundacja Sztuk Wizualnych. Partnerem wystawy jest Fundacja F.C. Gundlach z Hamburga. (PAP)
bko/ ls/