Na wystawach i targach designu w Paryżu, Londynie, Nowym Jorku gościć będą w najbliższych miesiącach polscy projektanci. Już od piątku na paryskich targach Maison & Objet swoje projekty prezentować będzie polska grupa Monomoka. Jesienną odsłonę programu promocji polskiego designu na świecie, koordynowaną przez Instytut Adama Mickiewicza, przedstawiono na czwartkowej konferencji prasowej.
W najbliższych miesiącach polscy projektanci obecni będą na kilku międzynarodowych wydarzeniach poświęconych wzornictwu jak: Paris Design Week i London Design Festiwal.
Monomoka to grupa projektowa słynąca z tworzenia mebli, głównie siedzisk i puf dzierganych na szydełku z lnu, wełny i bawełny. Stworzyły ją siostry bliźniaczki Monika i Katarzyna Gwiazdowskie. W 2008 roku dołączył do nich Piotr Saladra, mąż Moniki. Wszyscy troje są absolwentami wydziału architektury Politechniki Wrocławskiej. Swoje prace będą pokazywać od piątku podczas paryskich targów Maison & Objet (6-10 września).
W Paryżu, w ramach jednej z ważniejszych sekcji Paris Design Week - "Now! Le Off 2013" - zaprezentowane zostaną prace Pawła Grobelnego (9-15 września). Projektant otrzymał zaproszenie do prezentacji swoich obiektów w ramach zbiorowej wystawy "Sur le fil" w paryskim Centrum Designu i Mody.
Grobelny, znany m.in. z projektów ławek w przestrzenia publicznej Brukseli, nominowany został do nagrody głównej w konkursie "Radio Star Prize France 2013". Jury pod przewodnictwem japońskiego projektanta Juna Yasumoto wyróżniło 10 projektantów z całego świata, a wyniki zostaną ogłoszone podczas Paris Design Week.
Kolejnym polskim akcentem na Paris Design Week będzie prezentacja Studio Beza Projekt, które zaprezentuje swoje obiekty podczas targów "Meet my Project". To targi designerskie, których ideą jest umożliwienie projektantom z całego świata nawiązanie kontaktów ze specjalistami w dziedzinie projektowania.
Także w Londynie będzie mówiło się tej jesieni o polskim wzornictwie - przede wszystkim dzięki udziałowi Polaków w wystawach prezentowanych podczas London Design Festival i British Ceramic Biennial.
W tym roku planowane są trzy wystawy podczas London Design Festival. Jedna z nich to "Nieświadomość zbiorowa" (19-22 września) Studia Kosmos Project - wystawa była wcześniej prezentowana także w Mediolanie. W Wielkiej Brytanii zostanie pokazane w Tent London. Koncepcja wystawy jest inspirowana obrzędowością, zakorzenioną w ludowej tradycji. Za źródło inspiracji ekspozycji posłużyły dwa obrzędy - Noc Kupały i Dziady. Na wystawę składają się specjalnie zaprojektowane eksponaty: maski, świeczniki, kilimy, siedziska i wazy.
Inna wystawa - "ArtFood" - zaprezentowana zostanie m.in. podczas British Ceramic Biennial (24 września-10 listopada). Studenci School of Form w Poznaniu oraz Royal College of Art w Londynie zaprojektowali ceramiczne naczynia. Uczestnicy programu, w trakcie warsztatów projektowych sprawdzali jak smak i sposób przyrządzania potraw wpływają na formy ich podania.
Efektem współpracy nawiązanej przez warszawską ASP i nowojorski Pratt Institute był cykl warsztatów "One Sun One Moon". Efekty pracy studentów obu uczelni będzie można zobaczyć na wystawie w galerii Pratt w Nowym Jorku, na terenie uczelni (17-20 września).
Ukażą się też nowe publikacje. Jedną z nich jest "Polish Design: Uncut" - nowa pozycja z serii wydawnictw Instytutu Adama Mickiewicza przygotowanych we współpracy z redakcja kwartalnika "2+3 D". Prezentuje ponad 90 projektantów i 120 najciekawszych projektów powstałych w Polsce po 2000 roku. (PAP)
agz/ ls/