Wspólne śpiewanie piosenek ułańskich zaplanowali na niedzielę organizatorzy reaktywowanych "Śpiewanek Stuligrosza". "W rok po śmierci Stefana Stuligrosza chcemy kontynuować jego dzieło" – powiedziała w sobotę PAP Anna Stuligrosz–Biedak. Zmarły w ubiegłym roku profesor co miesiąc organizował śpiewanki, podczas których chętni mogli wspólnie śpiewać popularne piosenki pod jego batutą. Takich spotkań odbyło się kilkadziesiąt. Śpiewanki adresowane są do wszystkich pokoleń.
"W tym roku, od kwietnia do czerwca, organizujemy cztery spotkania, podczas których uczyć będziemy śpiewu polskich pieśni i piosenek, przy okazji ucząc także podstaw emisji i higieny głosu. Zaczynamy od piosenek ułańskich w niedzielę, tego dnia w Poznaniu kończą się Dni Ułana. Najpopularniejsze piosenki ułańskie będzie można wspólnie śpiewać z zespołem Affabre Concinui" – powiedziała PAP Stuligrosz-Biedak z Fundacji Stuligrosza.
Zwieńczeniem reaktywowanych śpiewanek będzie projekt "Stefanki”, zaplanowany na 15 czerwca w pierwszą rocznicę śmierci Stefana Stuligrosza. Tego dnia po mszy w intencji profesora będą śpiewanki, otwarta zostanie wystawa "Stefan – Zdjęcia wychowanków", pokazany zostanie film "Poznańskie Słowiki", a na zakończenie będzie można wysłuchać koncertu chóru.
Prof. Stuligrosz, twórca i wieloletni dyrygent Chóru Chłopięcego i Męskiego Filharmonii Poznańskiej "Poznańskie Słowiki" zmarł 15 czerwca 2012. Miał 92 lata. W ciągu ponad 70 lat pracy prof. Stuligrosza w jego chórze śpiewało ponad 2 tys. wychowanków. Chór pod jego dyrekcją koncertował w Europie, a także w USA, Kanadzie i Japonii.
Działalność dyrygencką Stuligrosz rozpoczął jesienią 1939 roku, po aresztowaniu ks. Wacława Gieburowskiego, dyrygenta Chóru Katedralnego w Poznaniu. Po wojnie założył 80-osobowy chór chłopięco-męski, będący kontynuacją zespołu przedwojennego.
Chór szybko osiągnął sukces. Po kilku latach wystąpił w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Został także przyłączony do Państwowej Filharmonii w Poznaniu.
Wykształcony w zakresie muzykologii (Uniwersytet Adama Mickiewicza) oraz dyrygentury symfonicznej i śpiewu solowego (Wyższa Szkoła Muzyczna w Poznaniu), Stefan Stuligrosz związał się z poznańską uczelnią muzyczną, jako wykładowca. W latach 1967-81 pełnił tam funkcję rektora.
Profesor skomponował ok. 600 utworów na chór a cappella, z towarzyszeniem fortepianu, organów i orkiestry. Opracował dziesiątki kolęd i pieśni. (PAP)
kpr/ eaw/