Powstałe na warsztatach POL/AND/ROID fotografie stołecznych budynków z lat 80., m.in. Uniwersamu na Grochowie, zdjęcia starych witryn sklepowych czy blokow z tzw. wielkiej płyty zbudowanych w tamtym okresie, można od niedzieli oglądać na wystawie w Galerii Mito.
Fotografie powstały w ramach warsztatów z użyciem popularnych w latach 80. aparatów Polaroid, pozwalających na natychmiastowe wywołanie zdjęcia. Zajęcia zostały zorganizowane w ramach Warszawskiego Festiwalu Niewinni Czarodzieje.
"Warsztaty zorganizowaliśmy wspólnie z Warszawską Szkołą Fotografii, w której siedzibie odbył się wykład teoretyczny dotyczący techniki fotografowania współczesnymi aparatami firmy Fuji, które naśladują technikę Polaroidu. Oryginalne aparaty tego typu nie są już produkowane od jakiegoś czasu, więc musieliśmy się posiłkować współczesną techniką natychmiastowego wywoływania. Wykład dotyczył tej technologii, języka fotografii, kompozycji i wszystkich tematów, jakie są niezbędne, aby zrobić profesjonalne zdjęcia" - powiedziała PAP kierownik działu projektów kulturalnych w Instytucie Stefana Starzyńskiego Justyna Rudkowska.
Fotografie powstały w ramach warsztatów z użyciem popularnych w latach 80. aparatów Polaroid, pozwalających na natychmiastowe wywołanie zdjęcia. Zajęcia zostały zorganizowane w ramach Warszawskiego Festiwalu Niewinni Czarodzieje.
Po wstępie teoretycznym uczestnicy warsztatów wspólnie z prowadzącymi wybrali się na spacer po Warszawie, w trakcie którego mieli za zadanie odnaleźć elementy budynków czy architektury z przełomu lat 70. i 80. i utrwalić je na materiałach, które otrzymali. "Ciekawe jest też to, że obecnie w dobie fotografii cyfrowej np. z wyjazdów wakacyjnych przywozimy po kilkaset zdjęć, a tutaj uczestnicy byli ograniczeni ilością materiału światłoczułego, jaki otrzymali, pozwalającą na wykonanie 20 zdjęć. Także musiały być to przemyślane i dobrze skomponowane fotografie" - podkreśliła Rudkowska.
W warsztatach uczestniczyło ponad 20 osób, które wykonały zdjęcia głównie w dwóch rejonach - na Ursynowie i na Grochowie. Jak zaznacza przedstawicielka Instytutu Stefana Starzyńskiego, trasy były konsultowane z varsavianistą, który wskazał rejony, gdzie można zobaczyć najwięcej budowli z lat 80. Wystawa w Galerii Mito jest plonem tych poszukiwań. Znalazło się na niej blisko 50 fotografii, dokumentujących budynki oraz różnego typu detale architektoniczne powstałe w tamtym okresie.
"Polaroid to takie w pewnym sensie symboliczne urządzenie dla lat 80. Myślę, że w tamtym okresie w każdym domu lub wśród znajomych był chociaż jeden taki aparat. I wiele osób pamięta ten niesamowity urok robienia zdjęć w taki sposób, że nie musieliśmy czekać na efekty, tylko od razu oglądaliśmy gotową fotografię. Chodziło nam też o takie połączenie obrazu jeszcze zachowanej Warszawy lat 80. i techniki z tamtego okresu. Przez to, mam nadzieję, udało się też w jakiejś mierze przywołać rzeczywistość tamtych lat" - podsumowała Rudkowska.
Warszawski Festiwal Niewinni Czarodzieje to projekt organizowany przez Instytut Stefana Starzyńskiego, oddział Muzeum Powstania Warszawskiego. Jest poświęcony Warszawie XX wieku i przybliża wybrane dekady z jej historii poprzez wydarzenia kulturalne takie jak wystawy, koncerty, projekcje filmów czy różnego typu warsztaty. Kończąca się w niedzielę siódma edycja festiwalu została poświęcona okresowi przełomu lat 70. i 80.
Wystawa fotografii powstałych podczas warsztatów POL/AND/ROID będzie czynna do 2 grudnia.
Patronem medialnym festiwalu jest Polska Agencja Prasowa. (PAP)
akn/ itm/