Podróże Henryka Sienkiewicza będą tematem niedzielnego III Pikniku Literackiego w ogrodach muzeum poświęconego pisarzowi w Oblęgorku (Świętokrzyskie).
„W tym roku, głównym motywem naszego spotkania dla całych rodzin będą liczne podróże noblisty oraz jego twórczość” – powiedziała PAP Magdalena Klamka, zastępca kierownika Muzeum Henryka Sienkiewicza, będącego oddziałem Muzeum Narodowego w Kielcach.
Organizatorzy przygotowali dla uczestników wielkoformatową planszę do gry o wymiarach pięć na pięć metrów z pionkami przedstawiającymi bohaterów z sienkiewiczowskich powieści. Na planszy zaznaczono dwie trasy – jedna poświęcona jest twórczości pisarza, druga - jego licznym podróżom.
Organizatorzy przygotowali dla uczestników wielkoformatową planszę do gry o wymiarach pięć na pięć metrów z pionkami przedstawiającymi bohaterów z sienkiewiczowskich powieści. Na planszy zaznaczono dwie trasy – jedna poświęcona jest twórczości pisarza, druga - jego licznym podróżom.
„Gra podzielona jest na części poświęcone +Krzyżakom+, Trylogii+, +W pustyni i w puszczy+. Zabawę przygotowano z myślą o całych rodzinach. Każda grupa wybiera reprezentanta, który będzie poruszał się po tej dużej planszy, pozostali odpowiadają na zagadki” – powiedziała Klamka.
W programie pikniku są też warsztaty z muzyki afrykańskiej nawiązujące do podróży noblisty, a także zajęcia poświęcone budowie prostych instrumentów muzycznych. Piknik zakończy koncert „Melodie Afryki Zachodniej”.
„Zaplanowaliśmy także zajęcia z tureckiej sztuki malowania na wodzie, a dla najmłodszych zajęcia, podczas których uczestnicy będą mogli zaprojektować swój herb” – powiedziała Klamka.
III Piknik Literacki zostanie zrealizowany dzięki wsparciu UE z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013; rozpocznie się w samo południe i potrwa do wieczora. Plenerowe pikniki w Oblęgorku organizowane są co roku w czasie wakacji.
Majątek w Oblęgorku k. Kielc wraz z pałacem został przekazany Henrykowi Sienkiewiczowi w 1900 r. z okazji 25-lecia pracy literackiej. Dobra oblęgorskie były darem polskiego społeczeństwa w podziękowaniu za jego pracę. Zakup nieruchomości sfinansowano ze zbiórek pieniędzy we wszystkich trzech zaborach. Sienkiewicz wprowadził się do Oblęgorka dwa lata później. Pałac opuścił we wrześniu 1914 roku, niedługo po wybuchu I wojny światowej. Wyjechał do Szwajcarii, gdzie zmarł w Vevey 15 listopada 1916 r.
Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku powstało w 1956 roku z inicjatywy dzieci pisarza. Oblęgorek znajduje się w gminie Strawczyn w północno-zachodniej części powiatu kieleckiego.
Do Muzeum Henryka Sienkiewicza można dojechać drogą wojewódzką 748 Ruda Strawczyńska-Kostomłoty skręcając na Oblęgorek w miejscu oznaczonym specjalnym drogowskazem.
Co ciekawe, zaledwie 7 km na południowy zachód od Oblęgorka, znajduje się Strawczyn, wieś, w której urodził się Stefan Żeromski. Miejsce, w którym stał dom jego narodzin, jest oznaczone obeliskiem. W księgach miejscowej parafii do dziś znajduje się wpis dotyczący sakramentu chrztu udzielonego przyszłemu pisarzowi. (PAP)
mjk/ mag/