Minister kultury Bogdan Zdrojewski kończy rok 2012 zawieraniem nowych kontraktów z szefami instytucji podległych resortowi. Na stanowiskach zostają m.in.: Andrzej Rottermund, Zofia Gołubiew, Paweł Machcewicz, Jan Englert, Waldemar Dąbrowski, Hanna Wróblewska. Rozmowy rozpoczęły się w styczniu, w grudniu podpisywane są ostatnie umowy. "W każdym przypadku dokonywaliśmy bilansu osiągnięć w danej instytucji i oceny zadań najważniejszych i strategicznych w przyszłości" - powiedział PAP minister kultury Bogdan Zdrojewski.
"Większość dyrektorów instytucji muzealnych będzie kontynuowało swoją pracę (...). Bardzo zwracaliśmy uwagę na to, jakie zadania inwestycyjne są obecnie realizowane w danej instytucji. Chcemy, aby ważne inwestycje były kończone przez aktualną dyrekcję" - tłumaczył minister.
W przypadku muzeum prowadzonego przez samorząd dyrektor, który miał powołanie na czas nieokreślony może pozostać na zajmowanym stanowisku nie dłużej niż 3 lata od dnia wejścia w życie znowelizowanej ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Niepowołanie na stanowisko dyrektora na czas określony jest równoznaczne z odwołaniem dyrektora z upływem trzech lat od dnia wejścia w życie ustawy. Powołanie przez organizatora na nowych zasadach odbywa się na czas określony od 3 do 7 lat. Przepisy te nie dotyczą dyrektorów domów i ośrodków kultury oraz bibliotek.
Wśród osób, które podpisały umowy są dotychczasowi szefowie placówek: dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie profesor Andrzej Rottermund (3 lata), Muzeum Narodowego w Krakowie Zofia Gołubiew (3 lata), dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku profesor Paweł Machcewicz (7 lat), dyrektor Muzeum Stutthof w Sztutowie Piotr Tarnowski (7 lat), dyrektor Muzeum Pałacu w Wilanowie Paweł Jaskanis (7 lat).
Począwszy od 1 stycznia 2012 r. każdy organizator instytucji kulturalnej ma obowiązek przed powołaniem dyrektora instytucji zawrzeć z nim odrębną umowę w formie pisemnej, w której strony określają warunki organizacyjno-finansowe działalności instytucji kultury oraz program jej działania. Ustawa wprowadza obowiązek powoływania dyrektorów wyłącznie na czas określony. W związku z tym dyrektorzy powołani na czas nieokreślony muszą być w konkretnym terminie powołani przez organizatorów na nowo – na czas określony.
W przypadku dyrektorów instytucji narodowych do 2015 roku podpisano umowy z dyrektorami: Teatru Narodowego Janem Englertem i Krzysztofem Torończykiem, kontrakty obowiązujące do 2017 roku otrzymają m.in. dyrektor naczelny Teatru Wielkiego - Opery Narodowej Waldemar Dąbrowski czy kierująca galeria Zachęta Hanna Wróblewska.
W niektórych instytucjach nastąpiły zmiany na stanowiskach. Pracę zakończył dyrektor Filharmonii Narodowej w Warszawie Antoni Wit i szef Narodowego Starego Teatru w Krakowie Mikołaj Grabowski. 1 stycznia stanowisko szefa krakowskiej sceny obejmie Jan Klata. "To chyba pierwszy przypadek w ostatnim dwudziestoleciu, że nazwisko dyrektora instytucji znane było już rok przed objęciem funkcji" - ocenił Zdrojewski.
"Zmiany będą dotyczyły też Muzeum Narodowego we Wrocławiu, powoli kończy pracę Mariusz Hermansdorfer. Są jeszcze dwie inne instytucje, w których o zmianach rozmawiam z dyrektorami, ale nie chcę podawać nazwisk dopóty dopóki nie zakończę tych rozmów" - powiedział PAP Zdrojewski. (PAP)
agz/ ls/ jra/