Wszystkie dzieła sztuki i archiwalia z Zamku Królewskiego w Warszawie mają trafić do internetu w formie cyfrowych kopii. Obrazy nadwornych malarzy Stanisława Poniatowskiego - Bacciarellego i Canaletta - można oglądać już teraz na nowej stronie internetowej placówki.
"Wiele obiektów, które znajdują się w zbiorach Zamku Królewskiego w Warszawie, ma znaczenie ogólnoeuropejskie, może ogólnoświatowe. Naszym celem na najbliższe lata jest umożliwienie dotarcia do tych zbiorów szerokiej grupie odbiorców, przeniesienie ich do świata cyfrowego" - powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej dyrektor placówki Andrzej Rottermund.
Jak poinformował, zdigitalizowane mają zostać wszystkie dzieła sztuki i archiwalia zgromadzone na Zamku Królewskim. Na jego zmodernizowanej stronie internetowej można już oglądać ok. 50 obiektów, wśród nich obrazy dwóch nadwornych malarzy Stanisława Augusta Poniatowskiego: Marcella Bacciarellego i Canaletta.
Zdigitalizowane mają zostać wszystkie dzieła sztuki i archiwalia zgromadzone na Zamku Królewskim. Na jego zmodernizowanej stronie internetowej można już oglądać ok. 50 obiektów, wśród nich obrazy dwóch nadwornych malarzy Stanisława Augusta Poniatowskiego: Marcella Bacciarellego i Canaletta.
Zdigitalizowane mają zostać nie tylko obiekty prezentowane w zamkowych wnętrzach, lecz także muzealia na co dzień niedostępne dla zwiedzających, które są przechowywane w magazynach. Docelowo internauci będą mogli zobaczyć obrazy, porcelanę, tkaniny, meble, mapy, medale i monety z zamkowych zasobów.
Na stronie muzeum można oglądać dzieła w dwóch wymiarach, Zamek Królewski planuje też digitalizację 3D. Kierownik zespołu ds. digitalizacji zbiorów Aldona Modrzewska powiedziała PAP, że w następnym roku placówka uruchomi specjalną witrynę przystosowaną do prezentowania cyfrowych kopii obiektów w trzech wymiarach.
W tym celu Zamek Królewski prowadzi też rozmowy z trzema innymi rezydencjami królewskimi. Wspólnie z Łazienkami Królewskimi w Warszawie, Pałacem w Wilanowie i Zamkiem Wawelskim w Krakowie placówka planuje przeprowadzenie programu pilotażowego na jesieni br.
Zbiory zamkowe w formie cyfrowej mają być także dostępne za pośrednictwem Europeany, internetowego muzeum, archiwum i biblioteki Europy.
Przed przystąpieniem do digitalizacji na Zamku Królewskim powołano specjalny zespół, przygotowano pracownię fotograficzną, zmodernizowano serwery i sieć teleinformatyczną.
Aby zdigitalizować np. obraz, specjaliści najpierw zdejmują go ze ściany, konserwują, a potem przenoszą do pracowni fotograficznej, w której jest fotografowany i skanowany.
Zamek Królewski w Warszawie jest w posiadaniu ponad 50 tys. muzealiów i blisko 100 tys. jednostek archiwalnych. Zdigitalizowane mają zostać także zbiory działających na zamku fundacji: im. Ciechanowieckich (blisko 950 obiektów) i Teresy Sahakian (blisko 800) oraz Fundacji Zbiorów Tomasza Niewodniczańskiego (blisko 17 tys.).
Projekt sfinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kwocie ponad 1,1 mln zł, dotacji przyznanej przez Fundację Teresy Sahakian w kwocie ponad 130 tys. zł oraz z własnych funduszy Zamku Królewskiego w Warszawie. (PAP)
mce/ ls/